AKP'ye kim oy verdi? PDF Yazdır e-Posta

 

Başbakan Gaziantep’in Nizip ilçesindeydi. Bir öğretmen bütün cesaretini toplayarak ona seslendi: “Şubatta atama bekliyoruz!” Atanamamıştı. Bu sayede hem kendisinin hemde kendisiyle aynı kaderi yaşayan arkadaşlarının sesi olacaktı. Fakat başbakandan yanıt gecikmedi. Kibarca “Kusura bakmayın” dedi. Öğretmen “Size oy yok” diye bağırınca da “O oy senin olsun” dedi başbakan. Sonra ekledi; “Bize kimin oy vereceği belli…”


Sahi kimdi onlar? Benim de aklıma takıldı ve “Dur, şu AKP’ye oy verenleri birde ben belleyeyim” dedim. Biraz kafa yordum. Bakın ortaya ne çıktı?


Çiftçi, yabancı sermayeli bankaların elinde adeta tutsak edilmiş. Arazilerin büyük çoğunluğu üzerinde ipotek var. İpotek yoksa da haciz var. Gübresine, mazotuna, ilacına zam üstüne zam gelen çiftçinin mahsulü para etmiyor. Sadece bir bardak çay için ürettiği 5 kilo patatesi satması gereken çiftçi inanılmaz zora girdi. Türkiye’de tarım gibi hayvancılıkta can çekişiyor. Yem fiyatları artarken süt fiyatları düşüyor. 1,5 kilo süt ile ancak 1 kilo yem alınıyor. Brezilya’dan angus, Ukrayna’dan saman derken hayvancılığı da bitirdik. Hatta bir çiftçi çıkıp Başbakan’a; “Çiftçinin hali ne olacak? Anamız ağladı” demişti de almıştı ağzının payını… Başbakan o çiftçiye “Al ananı git!” dedi. O günden sonra, işte o çiftçinin anasından emdiği süt burnundan geldi. Öyleyse hayvancılıkla uğraşan kimselerin, çitçinin, ziraatçının AKP’ye oy vermiş olması düşünülemez.


Eczacılar mesela… Bir ara eylem yapalım dediler. Ve hatta yaptılar da. Başbakan müdahale etti. “İlacı marketlerde satarız” dedi. Oymuş. 3 sene oldu eczacılarda tık yok! Buna rağmen ben eczacıların da AKP’ye oy verdiğini sanmıyorum. Peki, başbakanın “Bu devlette mühendis olarak mimar olarak çalışanlar, tam gün yasanına tabi de sen niye part time çalışacaksın? Doktormuş. O da doktor gibi hizmet ediyor. O da bu devlete hizmet ediyor. Sende hizmet ediyorsun" diye hizaya soktuğu doktorlar AKP’ye oy verir mi dersiniz. Angus gibi, saman gibi, “Gerekirse dışarıdan doktor ithal ederiz” diyen başbakanın partisi AKP’ye bana göre onlarda oy vermez.


Parasıyla doktor bulamayan hastaları hiç saymıyorum.


Ya madenciler? Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir genelge ile madencilerin icralık borçlarını bir yıl içinde kapatması gerektiği aksi takdirde iş akitlerinin fes edileceği açıklandı. Siz madenci olsanız AKP’ye oy verir misiniz? Yahu adamın parası olsa ne diye borçlansın? Vermez, madenciler de vermez. Kadro müjdesi alan sözleşmeliler sözleşmiş verecekler de taşeron çalışanları bence affetmez. Zam beklerken fazla mesaiden olan kamu çalışanlarına “Fazla mesai yerine tatil verdik” diye övünerek oy bekleyen varsa da hiç beklemesin. Adam ayın sonunu zor getiriyor, tatili ne yapsın?


Topu diken küçük esnaf değil AKP’ye oy vermek adını dahi anmıyor. Sırf “ODTÜ’lü öğrencileri kınayın” dediler diye öğrencileri kınayan rektörler belki oy verir ama o rektörlere katılmadıklarını açık açık ifade eden ve öğrencilerden yana tavır alan akademisyenler vermez.


Tecavüzün, kadına şiddetin arttığı bir dönemde doğuracağı çocuk sayısı tayin edilen, kürtaj hakkı kısmen de olsa elinden alınan kadınlar mı yoksa 19 Mayıs’ları elinden alınan gençlik mi oy verecek? Hem % 75’i açlık sınırının altında maaş alan emekliler de AKP’ye oy vermiş olamaz. Yazara “Kaleminden pislik akıyor”, Sanata “ucube”, sanatçıya da “sanatçı müsvettesi” dersen sanatseverden, sanata can verenlerden de oy alamazsın.


Her şey iyi hoş da; çiftçi oy vermedi, hayvancı oy vermedi, eczacı oy vermedi, doktor oy vermedi, işçi oy vermedi, memur oy vermedi, esnaf oy vermedi, sanatçı oy vermedi, gazeteci oy vermedi, öğretmen oy vermedi, kadınlar oy vermedi, gençler oy vermedi ise; “O zaman AKP’ye kim oy verdi?” Geriye ne kaldı? Bu parti % 50 oyu nereden aldı? Bu ülkede yaşayan her iki kişiden birinin oyu nasıl oldu da AKP’ye gitti. İşte tamda bu noktada bana göre şöyle bir sonuç çıkıyor: “Türkiye’de iki çeşit insan var, biri gerçeklerin pek tabi farkında diğeri henüz değil!”


Gören gözünüzün kör, duyan kulağınızın sağır, konuşan dilinizin lal olmaması dileklerimle…

 

Mustafa Ali Fırtına

 

(06.01.2013 tarihinde www.egedesonsoz.com haber sitesinde yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA