Seke seke gidiyorlar! PDF Yazdır e-Posta

 

İktidardaki 10. yılını dolduran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bana göre zor/zorlu günler bekliyor. İktidarda kaldığı süre boyunca kendisine muhalefet eden herkese ve her kuruma anında cevap vermekten çekinmeyen ve hatta cevabın da ötesinde adeta ateş püsküren Erdoğan için kritik bir süreç başladı.

Baş ve omuzlar dik, dik olmasına da Erdoğan yorgun…

Gönlü yorgun, beyni yorgun, bedeni yorgun! Kolay değil her şeye, her konuya yetmek, yetebilmek… Medyaya, sivil toplum örgütlerine ayar vermek, CHP’ye, MHP’ye laf yetiştirmek!

Esnaf dertli, çiftçi kan ağlıyor. İşçi de, memur da halinden memnun değil…

Sağlık sistemini öve öve bitiremeyen başbakanımız: "Artık benim vatandaşım istediği hastaneye gidiyor, istediği hizmeti alıyor, istediği eczaneye gidip ilacını rahatlıkla alabiliyor. Hiçbir kapı kendisine kapanmıyor, kapanamaz, kapanmayacak" demişti demesine de AKP iktidarının 10. yılında “Sağlıkta Katılım Payı” gereği şimdi hastalardan; hastaneden, eczaneden ve maaşından ayrı ayrı olmak üzere 10 farklı nedenle katkı payı alınıyor.

Hem artık, öyle isteyen istediği hastaneye de gidemeyecek!

Hemen yanı başımızda ki Bayındır’ın 30 kilometrelik yolunda 1,5 yılı aşkın bir süredir devam eden çalışmalardan (!) yola çıkarsak Başbakan’ın en övündüğü konulardan biri olan “duble yol” için de işler iyi gitmiyor. Bitirilemeyen yollardaki eziyet bir yana yapımı biten yollarında tadı yok. Örneğin Avrupa’da ortalama 3 yılda bir bakım yapılan asfalt yollar Türkiye’de bir yılı çıkaramıyor.

Sağlık sisteminin Allah’a emanet olduğu ve duble yolların köstebek çukuruna dönüştüğü ülkemizde “adalet” ara ki bulasın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde geçen yıl en fazla mahkûm edilen ülkeler arasında Türkiye, ilk sırada yer aldı. Sizin anlayacağınız kendi ülkesinde adalet bulamayan yurttaşlarımız Avrupa’da adalet aradı.

Askerleri postal’lı günlerinden Hasdal’lı günlerine uğurladık… Hatta öyle ki bir ara içerideki general sayısı dışarıdaki general sayısını bile geçti. “Sepet sepet yumurta” misali manileri andıran, çok manidar ve bir o kadar da acele gerçekleşen paket paket yargı reformları ile birlikte taksit taksit tahliyeler geldi. Sonuç olarak; “Cezaevlerinden kimler kimler çıktı da kimler kimler çıkamadı!”

Dış politika akıllara zarar! Bir gün kardeş olduğumuz ülkeyle ertesi gün düşman bile olabiliyoruz. PKK bu sayede işi bir hayli büyüttü! Eskiden öğretmen kaçırırdı, baktı ki öğretmene itibar eden yok, vekile sarıldı. Türban artık sorun olmaktan çıktı. Sipariş üzerine türbanlı başrol oyuncusu olan bir dizi bile yayına başlatıldı. Senaryoya göre başrol oyuncusu türbanlı olduğu için önceleri mahalleli tarafından yadırganacak ama sonra bütün mahalle türban takacakmış! İnce bir mesaj var yani…

Bu arada çok ciddi bir gelişme daha oldu. Nihat Doğan, Başbakan’a olan manevi desteğini geri çekti. Hatta Müjdat Gezen’den falan da özür diledi. “Başbakanı seviyorum ama artık ona hayran değilim!” dedi. Obama sopa gösterdi, AKP MKYK üyesi bir ablamızsa yanlışa “yanlış” dedi. E haliyle Başbakan’da film koptu!

Gramın ne, ederin ne? Çapsız, gamsız vs. vs. vs.

Sonra bir yerlerden “Hükümet istifa!” sesleri yükselmeye başladı. Başbakanlık, bugünlerde bugüne kadar hiç olmadığı kadar hareketli… Bi’gün silah patlıyor. Ertesi gün ise vatandaşın biri geliyor, kendi kendini ateşe verip, yakıyor.

Bi’şeyler değil çok şeyler iyi gitmiyor. Kendimizi kandırmanın âlemi yok! Ülkemizde Adalet, Sağlık ve Eğitim sistemi S.O.S. veriyor. Alelacele, tartışılmadan alınan kararlar millet olarak kimyamızı bozdu. Hepsi bir yana insanlarda huzur kalmadı. Millet büyük bir paranoya içinde… Orta sınıf yok olmak üzere. İnsanlar ya çok zengin, ya çok fakir… Bu düzen hiç adil değil! İnsanlar yavaş yavaş uyanıyor. Tepkiler her geçen gün büyüyor. En son AKP’li bir belediye başkanı bile “Başbakan’a hakkımı helal etmiyorum!” dedi. Az tamah çok ziyan getirirmiş. Durum onu gösteriyor ki; “Ya Allah, Bismillah!” çeke çeke başımıza gelenlerin “Allah, Allah – Allah, Allah” diyerek seke seke gitmeleri yakındır.

 

 

Mustafa Ali Fırtına

 

(14.11.2012 tarihinde www.egedesonsoz.com haber sitesinde yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA