Adam Olmak PDF Yazdır e-Posta

Çevrende herkes şaşırsa,
Bunu da senden bilse,
Sen aklı başında kalabilirsen eğer,
Herkes senden kuşku duyarken hem kuşkuya yer bırakır,
Hem kendine güvenirsen eğer,
Bekleyebilirsen usanmadan,
Yalanla karşılık vermezsen yalana,
Kendini evliya sanmadan
Kin tutmayabilirsen kin tutana,
Düşlere kapılmadan düş kurabilir,
Yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer,
Ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir,
İkisine de vermeyebilirsen değer,
Söylediğin gerçeği eğip büken düzenbaz,
Kandırabilir diye safları, dert edinmezsen,
Ömür verdiğin işler bozulsa da yılmaz,
Koyulabilirsen işe yeniden,
Döküp ortaya varını yoğunu,
Bir yazı turada yitirsen bile
Yitirdiklerini dolamaksızın dile
Baştan tutabilirsen yolunu
Yüreğine, sinirine dayan diyecek
Direncinden başka bir şeyin kalmasa da,
Herkesin bırakıp gittiği noktada,
Sen dayanabilirsen tek
Herkesle düşüp kalkar erdemli kalabilirsen,
Unutmayabilirsen halkı, krallarla gezerken
Dost da düşman da incitmezse seni
Ne küçümser ne büyültürsen çevreni
Her saatin her dakikasına
Emeğini katarsan hakçasına
Her şeyi ile dünya önüne serilir
Üstelik oğlum, adam oldun demektir...


           Rahmetli Bülent Ecevit’in çevirerek bizlere kazandırdığı Rudyard Kpling’ in “Adam Olmak” şiiri ile yazıma başlamak istedim. Benim çok sevdiğim bu şiir CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da vazgeçilmezleri arasında… Aslında bana da Baykal sevdirdi desem yalan olmaz… İlk defa, Can Dündar’ın hazırladığı Deniz Baykal belgeselinde Deniz Beyin kendi ağzından dinlemiştim. Ve bu şiirin dizelerini okuyan Deniz Baykal belli ki bu dizelerin adamıydı. Şaibesiz bir siyasi kimliği ile dürüst ve mütevazi bir lider olan Deniz Baykal geçtiğimiz hafta ilçemiz Ödemişteydi.


          Koskoca Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı ilçemize geliyor. Halkın minneti ve şükranlığına lafım yok ama medya nedense gereken ilgiyi göstermiyor. Birileri kızar diye mi çekiniliyor yoksa birilerine kızıldığından mı? Bilinmez. Kimi haberini iç sayfalara taşıyor kiminin manşeti hani haber yapılmasa daha iyiymiş cinsinden… Türkiye nereye gitsin istiyorsunuz? Diye sormuyorum. Çünkü siz Türkiye’nin nerede olduğunu dahi bilmiyorsunuz. Neymiş efendim? Baykal; açılışları yapmamış. Bu mu sorun? Bu mu mesele? O halde bilmenizi isterim ki; Deniz Baykal’ın programında hakikaten çok önemli bir son dakika değişikliği oldu. Bu son dakika değişikliğini açılışların yapılmamasını fırsat bilerek haksız eleştirilerde bulunanlar için açık açık yazmak hatta hecelemek bile isterdim ama maalesef mümkün değil. Ankara’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı için düzenlenen tören programına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm sancaklarının eksiksiz olarak katılması, geçen senelere oranla bu sene törene katılacak birliklerin ve askeri personelin sayısının neredeyse üç katı oranla arttırılması ve Deniz Baykal’ın yıllardır katılmadığı Ankara törenlerine katılması belki sizin için bir şey ifade eder. Bilmeden birilerine çanak tuttuğunuzun bilmem farkında mısınız?


        Gelelim bazı CHP’li Belediye Başkanlarına, neden Deniz BAYKAL beldelerine gelmemiş. Hakikaten anlayamıyorum. Memleketin durumu parlak ben mi göremiyorum. Yoksa memleket bu haldeyken sıkıntı yapılan dert edinilen şeyler mi bu kadar aptalca… Onların yaptığına denilecek o kadar çok şey var ki; ben sadece “İmam bunu yaparsa cemaat ne yapmaz” diyorum. İçlerinde öyle insanlar var ki gerek yaptıklarıyla gerekse temsil ettiği makama yakışmasıyla her fırsatta ve her ortamda bahsettiğim insanlar… Sevdiğim ve takdir ettiğim de…


          Değerli büyüklerim ve yıllarca siyaset yapıp ne yazık ki siyaseti öğrenemeyen ağabeylerim; “Cumhuriyet Halk Partisi ve üyeleri için siyasal yaşamda görev almak, onurlu bir toplum hizmetidir. Siyasal görevler, özel çıkarlar için kullanılamaz. Siyasal yaşamda etkinlik kazanmak için kimseye kişisel yarar sağlanamaz. Toplumsal ve siyasal yaşamda erdemli olmak, erdemliliği savunmak, korumak ve gerçekleştirmek Cumhuriyet Halk Partili olmanın ön koşuludur”. İşte buradan hareketle seçimler öncesinde (çok daha doğrusu atamalar öncesinde) sesi pek çıkmayan sizlerin seçimler üzerinden az bir zaman geçmesine rağmen aslan kesilmesini pek anlamış değilim. Şimdi sorarım size; “Size o gücü veren kim? Ve o gücü siz kime karşı kullanıyorsunuz?”


        İstediğiniz gibi davranmakta özgürsünüz. Ama isterim ki birilerinin yanında hala var olan sevginizi kaybetmeyin. Kaybederseniz eğer; o vakit eski günlerini çok özleyen bir adamdan başka hiçbir şey olamazsınız. Nitekim çevrenizde bunun örnekleri de var. İnsanlar yaşlanabilir. Yüzleri kırışabilir ama mücadeleye devam ederler. Seks için geçerli olmayabilir belki ama siyasetçi için başarı; yaş ile doğru orantılıdır. Yaş demek tecrübe demektir. Tecrübe denizinde boğulmamanız temennisiyle yukarıda ki “Adam Olmak” şiirini bir kez daha okumanızı rica ediyorum.


        Son olarak edindiğim sağlam bilgilere göre Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın geçen haftaki ziyaretleri içinde en beğendiği ve en memnun kaldığı yer Ödemiş olmuştur. Bu yüzden bir taş atarken nereye attığımıza dikkat etmeliyiz. Olur da taş kendi başımızı yararsa akan kan durmayabilir. Sevgi, Saygı ve Selamlarımla…
 

Mustafa Ali Fırtına

 

(Ödemiş Cephe Gazetesi'nin 03.09.2009 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA