CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Veteriner Hekim Mustafa Aydın Röportajı PDF Yazdır e-Posta

 

BAKAN OLMAK İSTİYORUM !

 

O değişen siyasetin yeni fenomeni, aykırı bir adam olduğu kadar iddialı da… Hedefe kilitlenmiş bir beyin gücü ve onu tamamlayan bir vücut dinamiği. Aile, sosyal çevre, iş ve siyaset… Hemen her şey rayında ve olması gerektiği gibi o’nda. İnanç, azim ve kararlılık sonrası gelen ilk adım: “Ben hizmet için adayım!”. Veteriner Hekim Mustafa Aydın; bölgemizden milletvekili aday adaylığını açıklayan ilk isim. Farklı bir bakış, marjinal bir söylem ve sıradan bir duruşu ile ayrıcalık yaratıyor. O bir Kemalist! O bir vatansever! O hiçbir zaman inancını defileye çıkarmamış ve podyumda ibadet etmemiş bir adam. Din ve ibadet dendiğinde hemen ağzından Ata’mızın şu sözleri dökülüveriyor; “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını temin etmiştir. Laikliği dinsizlikle karıştırmak isteyenler, İlerleme ve yükselmenin düşmanları ile gözlerinden perde kalkmamış doğu kavimlerinin fanatiklerinden başka kimse olamaz”.

 

Kuvvetle muhtemel Haziran ayı başlarında yapılacak genel seçim nedeni ile yazacak bolca konu ve kişimiz olacağı için şimdiden kalemim adına oldukça heyecan duymaya başladım. Çok önemsediğim bir konu olan milletvekilliği için gelecek bize ne sunacak inanın çok merak ediyorum. Aday olması muhtemel isimlerin birer birer arenaya çıkmaları ile meydanlar kızışacak diye de düşünüyorum. Zorlu bir mücadele olacağı şimdiden belli olan genel seçim öncesi bu yönde ilk adımı atan Veteriner Hekim Mustafa Aydın röportaj konuğum oldu. Ben sordum, o söyledi. Keyifle okumanız temennisi ile…

 

Mustafa Ali Fırtına : Sn. Mustafa Aydın öncelikle birçok kişiyi hayrete düşüren medeni cesaretiniz nedeniyle sizi kutluyorum. İlk sorum ailenizle ilgili olacak bu yola çıkarken onların size bakışı nasıl oldu?

 

Mustafa Aydın : Değerli kardeşim, Mustafa’m; ilk olarak okumaktan keyif aldığım kaleminde bana da yer verdiğin için sana teşekkür etmek istiyorum. Cesur, iddialı ve objektif birisi olman nedeni ile de şimdiden bu röportajın keyifli olacağını öngörüyorum.

 

Cesaretime gelince ben bu hadisenin olağan dışı bir davranış olduğuna inanmıyorum. Aksine olması gereken bir davranıştır. Bir yere aday oluyorsunuz veya olmayı düşünüyorsunuz ve son dakikaya kadar bekliyorsunuz. Bu uygulama ile ne kadar başarılı olabilirsiniz? Milletin vekili olacaksanız evvela millete kararlılığınızı göstermek zorundasınız. Benim genel seçime altı ay kala aday adaylığımı açıklamam bana göre cesaret değil gereksinimdir. Eksik olmasın çoğu insan bu şekilde görerek tebrik ediyor, bende saygı duyuyorum. Aileme gelecek olursak benim savunduğum bir tez var. Ve de çok önemserim. “Çöküşün nedenleri kuruluşta gizlidir”. Mustafacım eğer temelde bir şeyler eksikse o yapıdan hayır gelmez. Bende eğer ailemden bu desteği almamış olsaydım, kesinlikle bu yola çıkmazdım. Tüm ailem sonsuz destek veriyorlar.

 

Mustafa Ali Fırtına : Peki bu fikir sizde ne zaman gelişti? Niçin milletvekili aday adayı oldunuz? Size göre milletvekili olmanız halinde bunun en büyük nedeni ne olacak?

 

Mustafa Aydın : Bu fikir bende dün gelişen bir olay değil. Ben ortaokul yıllarımdan bu yana hep bu hayalime uygun adımlar attım. Rastgele veteriner hekim olmadım ya da rastgele siyasi parti yöneticisi. Bu bölgenin “tarım ve hayvancılık” anlamında ki çığlığını duyabilen, o yarayı görebilen ve en önemlisi tedavi için gereken bilgi ve donanıma sahip bir meslek erbabıyım. Bakın 12 saat değil tam 24 saat alandayım. Ben milletvekili değil “bakan” olmak istiyorum. Tarım ve Hayvancılık konularında edindiğim tecrübe, bilgi ve donanımı yine bu alanda emek veren insanların faydalanacağı bir hale getirip çalışmalar yapmak istiyorum. Bu bir sosyal sorumluluktur. Benim derdim topluma faydalı, vatanı ve milleti için çalışan bir siyaset adamı olmaktır. Ve eğer bu hayalim gerçekleşecekse de Ankara’da dayım olduğu için veya trilyonlarım olduğu için değil gerçekten hak ettiğim için olacaktır. Ben hak ettiğime inanıyorum Mustafacım.

 

Mustafa Ali Fırtına : Şimdilik bu bağlamda yalnız yol alıyorsunuz. Yani rakipsel anlamda demek daha doğru olur. Önümüzdeki günlerde aday adayları birer birer gün yüzüne çıkmaya başladıklarında sizce değişen ne olur?

 

Mustafa Aydın : Bu çok yerinde olur ve beni mutlu eder. Daha ziyade büyük zevk duyarım. Rekabet üstünlük yarışını da beraberinde getirir. Zaten inan bana bu anlamda aday adayı olabileceğini kestirdiğim kimselere de “sizi bekliyorum” diyerek bu yarışa davet ettim.

 

Mustafa Ali Fırtına : Aday adaylığı seçim dönemi için izleyeceğiniz stratejiyi açıklayabilir misiniz?

 

Mustafa Aydın : Halkla bütünleşmek ve halkın arasında olmaktan daha etkili ve de daha mantıklı bir strateji olamaz. Bu yüzden bütün enerjimi halka kendimi anlatmak için kullanacağım. Büyük çoğunluğu görevim nedeni ile beni bilen bölge insanına, çıktığım bu yoldaki hedeflerimi anlatmak hiç de zor olmayacak. Birebir temas halinde kurulan iletişimin hem kalıcı hem de etkili olacağı kanaatindeyim.

 

Mustafa Ali Fırtına : CHP İlçe Yönetimi dolayısıyla örgütün ve Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarınızın size bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Mustafa Aydın : CHP İlçe Yönetimi kurumsal bir yapıya sahiptir. Kişilerin siyasetini yapmaz. Fakat savunduğu değerlere sahip çıkan kişileri de asla yalnız bırakmaz. Eğer bu çevreden başka aday çıkmazsa bana göre benim etrafımda kenetlenip bana sonsuz destek olacaklardır. Fakat bu çevreden çıkacak başka bir aday onların her adaya eşit mesafede olmasını gerektirecektir diye düşünüyorum. Ben ilk adaylık açıklamamı ilçe yönetiminin huzurunda yaptım. Onlarda çok memnun kaldılar. Bir tek olumsuz düşünce bana intikal etmedi. Ona keza belediye meclis üyesi arkadaşlarım da eksiksiz olarak bana destek bir duruş sergilediler. Bana güvenip, inanmaları ve benim yanımda olduklarını beyan etmeleri benim için inanılmaz bir destektir.

 

Mustafa Ali Fırtına : Önseçim yapılacağına inanıyor musunuz? Atama veya önseçim ile eğilim yoklaması seçeneklerinden hangisi sizi daha şanslı kılacaktır?

 

Mustafa Aydın : Bana öyle geliyor ki genel başkanımız sn. Kılıçdaroğlu önseçim yaparak kendi farkını ortaya koyacaktır. Atama ve ya eğilim yoklaması gibi seçeneklere başvurulması halinde de ben bu işlerin masa başında bitirileceğine inanmıyorum. Her ne şekilde olursa olsun bölge halkının görüşleri dikkate alınacaktır. Bu yüzden yöntem ne olursa olsun kendimi şanslı görüyorum. Her ihtimale hazırım.

 

Mustafa Ali Fırtına : 2. bölge çok geniş bir alana hitap ediyor. Dolayısıyla Ödemiş ve köylerinde tanınıyor ve seviliyor olmanızı yeterli görüyor musunuz?

 

Mustafa Aydın : Mustafacım ben kendim Büyükavulcuk köyündenim. Kendimi bildim bileli okul ve askerlik dışında hep Ödemiş’te yaşadım. Eşim Tireli ve ailesi halen oranın tanınmış esnaflarındandır. Yani Tire’nin damadı, Ödemiş’in çocuğuyum. Bu işin latifesi tabii ki. Benim Kiraz’ın dağ köylerinde de hastam var, Tire’nin köylerinde de… Beydağ olsun, Bayındır olsun; ayak basmadığımız yerler değil. Oralarda da sevenlerimiz çok, ciddi ilişkilerimiz var. Önümüzdeki günlerde de bu ilişkilerim çerçevesinde bir takım ziyaretler düzenleyeceğim. O zaman bazı şeyler daha net olarak görülecektir.

 

Mustafa Ali Fırtına : CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilçemizde yapacağı “Tarım Mitingi” ile ilgili olarak görüşlerinizi de almak istiyorum.

 

Mustafa Aydın : Sn. Kılıçdaroğlu’nun Tarım Mitingi nedeniyle Ödemiş’e gelmesini önemsiyorum. İlçemiz merkezli olarak bu bölgenin tarım ve hayvancılık açısından ne denli büyük önem taşıdığını veya CHP’ nin bu bölgeye nasıl baktığının önemli bir göstergesi olduğunu düşündüğüm bu miting çiftçimize, köylümüze umut verecektir. Sn. genel başkanın bu mitingi ile ilgili olarak geçtiğimiz yıl Ekim ayında güçlü bir kamuoyu oluştu. O dönemde bu mitingin yapılacağı konuşuluyordu. İşte bende o noktada çevremdeki veteriner ve ziraat mühendisi arkadaşlarımın da görüşlerini alarak genel başkana iletilmek üzere bir rapor hazırladım. Bu çevrenin tarım ve hayvancılık odaklı rakamsal bir tablosunu çıkarıp eksik hususlara değindim. Bu rapor şu an genel başkanımızdadır.

 

Mustafa Ali Fırtına : Ben bu hoş sohbet için teşekkür ediyorum. Gerek kalemimle, gerekse siyaseten sahip olduğum tüm değerler ışığında siz dâhil olmak üzere ilçeme faydalı olacağına inandığım her isime destek vereceğimi taahhüt ediyorum. Yolunuz açık olsun.

 

Mustafa Aydın : Mustafacım bende sana çok teşekkür ediyorum. İçindeki bu tüm iyi duyguları inan bana anlayabiliyorum. Senin gibi değerli bir kardeşimi de çok güzel yerlerde görmeyi inan yürekten isterim. Asıl ben teşekkür ederim. Eksik olmayasın. Bir yola çıktık. Allah utandırmasın. Sevgiyle kal.
 

 

(Cephe Gazetesi'nin 17.02.2011 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA