Gıda Odası Başkan Adayı Fatih Kök ile Mustafa Ali Fırtına Röportajı PDF Yazdır e-Posta

GENÇ FİKİRLER DEĞİŞİM İÇİN YOLA ÇIKTI
 

 
          Oda seçimlerinin yoğun olarak yapıldığı bugünlerde gazetemiz köşe yazarı Mustafa Ali Fırtına Ödemiş’in en genç oda başkan adayı olan Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri İle Uğraşanlar Esnaf Odası Başkan Adayı Fatih Kök ile merak edilenleri konuştu. Samimi bir havada gerçekleştirilen röportajı siz değerli okurların beğenisine sunuyoruz.

 

Mustafa Ali Fırtına : Oda seçimlerinin gündemde olduğu ilçemizde başkanlığına aday olduğunuz Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri ile Uğraşanlar Esnaf Odası üyelerinin kısa zamanda beğenisini kazandığınızı görüyorum. Ben bu yola ne için çıktınız sorusunun cevabını almadan önce kısa zamanda bu kadar konuşulan bir isim olmanızı neye borçlusunuz onu öğrenmek istiyorum.


Gıda Odası Başkan Adayı Fatih KÖK : Sevgili Mustafa öncelikle güzel kaleminle beni buluşturduğun için sana çok teşekkür ederim. Ayrıca yoğun geçen seçim çalışmalarından dolayı arkamda konuşulan güzel şeyleri duymaya fırsatım olmuyordu. Bu vesileyle senden bunu duymak ekibimiz adına hakikaten moral verici bir gelişme diye düşünüyorum. Fakat bir konuyu düzeltmek gerekirse; bizler eğer oda üyelerimizin beğenisini kazanabildiysek bu sizin bahsettiğiniz gibi kısa bir sürede olmadı. Biz bu çalışmalara yıllar öncesinden başlamıştık. Bir kişi, iki kişi, üç kişi derken giderek çoğaldık. Yönetim kadromuz oda seçimlerine beş kala oluşturulmuş bir listeden değil çalışmalarımız ile fikirlerimizi paylaştığımız ve bu fikre katkı koymayı daha da öteye gidersek yüreğini koymayı kabullenmiş esnaf arkadaşlarımızdan oluşuyor. Sloganımız da bunu anlatıyor. “Esnaf İçin Esnafla Yola Çıktık” Yönetim kadromuz kendi işinde patronluk eden değil kendi işinin kölesi olan, hizmetinde olan alın terini her daim ön planda tutan insanlardan oluşuyor. Buna ilave olarak her birinin ayrı ayrı fikir bazında katkıları ise toplantılarımız esnasında mükemmel bir hava oluşturuyor. Bu odayı artık bir kişi yönetmeyecek! Bu oda esnafımızın sıkıntılarını iyi bilen, bu sıkıntıyı hep yaşayan çözümün de bir parçası olan yönetimimizce esnaflarımızla el ele verilerek yönetilecek. Başkan olarak şahsım ve yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte odada bulunmaya özen göstereceğiz. Sosyal projelere de ağırlık vereceğiz. Esnafımızın fikri bizim için çok değerli olacak. Çok basit bir tanımlama yada cevap olacak belki ama biz ekip olarak “değişim” için yola çıktık.


Mustafa Ali Fırtına : Genç olmanızı bir avantaj mı yoksa dezavantaj olarak mı görüyorsunuz?


Gıda Odası Başkan Adayı Fatih KÖK : Siz de gençsiniz. Aynı kulvarda olmasak da siz de politika adına bir şeyler yapma çabası içerisindesiniz. İzlediğim kadarıyla da sağlam adımlarla yürüyorsunuz. Ben eminim ki genç olmanız sizi ne kadar tetikliyorsa beni de o kadar tetikliyor. Yani ben bu durumu bir avantaj olarak görüyorum. En azından enerji açısından öyle düşünüyorum. İşin tecrübe kısmına gelince de ekibimizin içinde esnaf olarak saçlarını ağartmış büyüklerim var. Gerek yönetimimiz gerekse üyelerimiz arasında tecrübelerinden yararlanacağımız, fikirlerini alıp değerlendireceğimiz insanlar da yok değil. Ben bu durumu şöyle özetliyorum. “Kimseye saygıda kusur etmeyiz. Gönlümüz sevgi, aklımız hizmetle dolu. Genç heyecanımızı ve enerjimizi olgun tecrübelerle harmanlayıp ortaya harikalar çıkaracağız.” Ve inanın bana bu duyguyu ulaştığımız esnaflara dilimizle değil yüreğimizle anlatıyoruz.
 

Mustafa Ali Fırtına : Projeleriniz ve çalışmalarınız hakkında özet bir açıklama alabilirmiyiz?


Gıda Odası Başkan Adayı Fatih KÖK : En büyük projemiz dostluk. Esnaf olmak gibi ortak paydası olan üyelerimizi arkadaş olma, dost olma gibi ortak paydalara da ulaştırmak istiyoruz. Atalarımızın “Birlikten; kuvvet doğar” sözünü unutmamalıyız. Bu dostluk bize bu yüzden lazım. Birlik olacağız ki kuvvet doğacak. Bugün odamız Ödemiş’in en büyük odası olmasına rağmen izlenen yanlış politikalar ve ilgisizlik; bazı meslek gruplarının kendi içinde gruplaşarak ayrılma çalışmaları içerisine girmelerine neden olmuştur. Yani daha da büyümek yerine küçülme çanları çalmaya başlamıştır. Biz her meslek grubunun getireceği her iyi projeye destek koymaya hazırız. Onları ayrı ayrı kucaklamak sorunlarına çözüm olmak için komisyonlar kuracağız. Yönetimimizin çalışmalarına ışık olacak bu komisyonların çok faydalı olacağına inanıyoruz. Haberleşme ve iletişim anlamında da çok büyük bir sıkıntı var. Bilgi ve duyuruların üyelerimizin bazılarına değil, hepsine ulaşması için bir sistem oluşturacağız. Adam kayırmacılık olmayacak çünkü biz tüm esnafımızı kucaklayacağız. Gıda fuarlarında stantlar kurarak her zaman ürünlerimizin yer almasını sağlayacağız. Ödemiş’i ve Ödemişli esnafımızı tanıtarak ilçe ekonomisine katkı koyacağız. Yönetim Kurulu Kararlarımız kara kaplı defterleri aşarak şeffaf bir hale sokulacaktır. Yani her üyemiz oluşturulacak internet sitemizden kararlarımızı görebileceği gibi talep etmesi halinde birer örnek de alabilecektir. Esnafımızın ortak ihtiyaçlarının (poşet, tüp, akaryakıt vs.) temini yönünde çalışmalar yaparak daha ucuza mal etme girişimlerinde bulunacağız. Esnafımızı kazanıp; önce kalplere sonra da akıllara kazınacağız.


Mustafa Ali Fırtına : Projelerinizin özetinin özetini yapacağımdan şüpheniz olmasın. Çünkü özet olarak bile anlattıklarınızı sığdırmak için gazetemizin sadece bu sayısını size ayırsak yetmeyecektir. O bakımdan bütün hepsini aktaramayacağım için üzüldüğümü bilmenizi isterim. Peki, kazanacağınıza inanıyor musunuz?


Gıda Odası Başkan Adayı Fatih KÖK : Bu çalışmaları burada özetlemek kolay değil. Ama emin olun ki bu projeler birebir esnaflarımıza anlatılıyor. Çok büyük bir destek alıyoruz. Esnafımızın büyük çoğunluğu değişimin gerekli olduğu yönünde kanaat bildiriyor. Kazanacağımıza inanıp inanmamak konusuna gelince burada yanlış anlaşılmak istemem. Esnafımız bu yönde teveccüh gösterirse başaracağımıza inanıyorum. Başarıyla birlikte kazanan sadece ben ve ekibim değil bizler gibi esnafımız ve hatta Ödemiş olacaktır, diyorum.


Mustafa Ali Fırtına : Sevgili Cephe Gazetesi okuyucuları; Ödemiş’in en büyük odalarından birisi olan Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri İle Uğraşanlar Esnaf Odası Başkanlığı’na aday olan genç arkadaşımız Fatih Kök ve anlattıklarından etkilenmemek mümkün değil. Nihayetinde önümüzde bir seçim vardır. Ve kazanan o sandıktan çıkan isim olacaktır. Bu röportajdan benim anladığım Fatih Kök ve ekibi Ödemiş’in en büyük odasının Ödemiş’e büyük izler bırakması yolunda sarf ettiği çabadır. Böylelikle Ödemiş kazanacaktır. Ödemişli kazanacaktır. Kendisine bu güzel sohbet için teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim. İnşallah Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri İle Uğraşanlar Esnaf Odası Başkanı Fatih Kök olarak da tekrar bir araya geliriz.


Gıda Odası Başkan Adayı Fatih KÖK : Ben de teşekkür ediyorum. İyi dilekleriniz karşısında ne yapacağımı şaşırdım. Sizin de tam bir Ödemiş aşığı olduğunuzu bildiğim için sizinle bu sohbeti gerçekleştirmek benim için de keyif vericiydi. Tüm okuyucularınıza da sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.
 

(Ödemiş Cephe Gazetesi'nin 26.01.2010 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA