Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ile Mustafa Ali Fırtına Röportajı PDF Yazdır e-Posta

ÖDEMİŞ SİZİNLE GURUR DUYUYOR…

 


GAZETEMİZ KÖŞE YAZARI MUSTAFA ALİ FIRTINA VE ÖDEMİŞ BELEDİYE BAŞKANI MAHMUT BADEM’ İN RÖPORTAJ BULUŞMASI…

 
         Türkiye’ nin bir çok ilinden gerek yüzölçümü gerekse nüfusu bakımından oldukça büyük olan güzel Ödemişimizin sevilen Belediye Başkanı Mahmut BADEM ve gazetemiz köşe yazarı Mustafa Ali FIRTINA’ nın röportaj buluşmasında her Ödemişlinin beğeniyle okuyacağına inandığımız bir sohbet havası gerçekleşmiş olup bu güzel sohbeti bütünüyle sizlere sunuyoruz…

  

 MUSTAFA ALİ FIRTINA : Sevgili Başkanım öncelikle bu röportaj dolayısı ile oldukça yoğun olan programınızdan fedakarlık yaparak okuyucularımız için bana ve gazetemize dolayısı ile Ödemiş halkına ayırdığınız değerli zamanınızdan dolayı teşekkür ederim.


         İlk sorum siyasete ne zaman ve ne şekilde başladığınızla ilgili olacak, Belediye Başkanı seçildiğiniz dönem öncesinde siyasete yönelik bir girişiminiz oldu mu?

 

A.MAHMUT BADEM : Ödemiş halkı adına bilgilendirmeye dayalı güzel yazılarınız için vatandaşlarımız adına ben size teşekkür ederim. 28 Mart 2004 yerel seçimleri ile siyasete başladım. Daha öncesinden mesleğim ve konumum itibarı ile herhangi bir siyaset deneyimim olmadı. Günlük siyaseti her noktada takip ettim. Her aydın insanın yapması gerektiği gibi siyaset hangi şekilde yapılmalı sorusu üzerinde durdum. Siyasilerle işimizin gereği çok uzun süreli olarak çalıştık.

 

MUSTAFA ALİ FIRTINA : Halen iktidar partisi olan ve yapılan son genel seçimlerde Türk Milletinin büyük çoğunluğunun desteğini almayı başaran Adalet ve Kalkınma Partisinden Ödemiş Belediye Başkanı seçildiniz. Sizi siyasetin içinde olmaya iten sebepler nelerdi? Neden AKP desem?


A.MAHMUT BADEM : 03 Kasım 2002’ den 28 Mart 2004’ e kadar arada geçen 15 – 16 aylık zaman dilimi içerisinde doğru siyasetin AKP tarafından yapıldığını, ülkenin AKP kadrolarıyla daha iyi gelişebileceğini, bu kadroyla ülkenin aydınlığa ulaşabileceğini gördüğüm ve düşündüğüm için AKP’ yi tercih ederek siyasete atıldım.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Başarılı bir kamu yöneticisinde sorumluluk bilinci olması, işini severek yapması, bulunduğu makamı anlayıp kavrayabilmesi, millete hizmet etme ve bu makamların gelip geçici olduğu bilincinin yerleşmiş olması gerekiyor. Bu geçici makamları işgal ederken kalıcı eserler bırakabilmek çok önemlidir. Bu anlamda üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirdiğinize ve yukarıda saydığım vasıfların sizde bulunduğuna inanıyormusunuz?

 

A.MAHMUT BADEM : Yukarıda saydığınız vasıflar bu makamlar için doğru vasıflar… Şimdi ben kendimde var ve kendi adıma bunları yapabilirim dersem belki haddimi aşmış olabilirim. Kabulün yada takdirin halkımızca yapılması lazım. Çok doğru bir teşhis. İnsanlar ve makamlar gelip geçici, ben 30 yıl kamuda çalıştım. 18 yıl Türkiye’ nin göz bebeği bir kurumun Bölge Müdür Yardımcılığı, Bölge Müdür Vekilliğini yaptım. Dolayısıyla makamın geçici olduğunu ve hep masanın karşısını düşündüm. Burada da geldiğim günden itibaren hep masanın karşısını düşünerek hareket ettim. Yarından sonra bu makamları bıraktığınızda insanlar sizi iyi bir şekilde anmalı. Bizde bu anlamda Ödemiş’ in ve Küçük Menderes'in kaderini değiştirecek işler yapıyoruz.


MUSTAFA ALİ FIRTINA : Başkanlığınızla birlikte ilçemizdeki sosyal hayatta gözle görülür bir canlanmanın var olduğu kanısındayım. Vatandaşlarımızın sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler bakımından il merkezinde ikamet eden vatandaşlarımızdan farksız olduğunu düşünüyorum. Bu alanda eksikliğini hissettiğiniz projeleriniz varmı?

 

A.MAHMUT BADEM : Eksikliğini hissettiğim konu Ödemiş’te yer alan 2 yüksekokula ilaveten farklı yüksekokullar açılması yada mevcut yüksekokullara ilaveten farklı bölümler oluşturulmasıdır. Sosyal ve kültürel hayatın gelişimini sağlamak için bu kentte yaşayan öğrenci sayısının dolayısıyla genç sayısının artması gerekiyor. Bunun içinde mevcut yüksekokulların öğrenci sayısı ve kapasitelerinin hızla arttırılması gerekir. Yapamadığımız yada şu an için eksik olan kısım bu.


MUSTAFA ALİ FIRTINA : Belediye Başkanı olmadan önce ifa ettiğiniz görevinizi özlüyormusunuz? Belediye Başkanı olarak en çok eleştirildiğiniz tarafınız nedir?

 

A.MAHMUT BADEM : Bundan önceki görevimi özlemiyorum. Burası daha farklı insanlar sizden sürekli hizmet bekliyor. İnsanların talepleri var. 165 yıllık bir kurumda çalıştım. Orada insanların iki dudağının arasındaki kurallar değişmez. Burada ise doğrudan doğruya mülki amirsiniz. Tek yetkilisiniz. Haksızlık yapmamak, insanlara eşit davranmak gibi çok ciddi sorumluluklarınız var. Eleştirildiğim taraf belki zaman zaman çok ciddi bulunuyorum.Mutlaka eleştiri vardır. Dört dörtlük insanlar değiliz. İnsanların taleplerinin hepsini de karşılayamıyoruz. Ama açık sözlüyüz. Çok açık sözlü davranıyorum. Ne diyorum? Bunu yapamam diyorum. Biliyorsunuz; kahve toplantılarında insanlarımıza ulaşıyoruz. Burada gelen taleplere hemen yapılabilir, orta vadede yapılabilir, uzun vadede yapılabilir yada hiç yapılamaz diyorum. Yapılamaz dediğim zaman insanlar memnun olmuyor. Tabi eleştiriliyorum.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Özellikle Ödemiş’in ana arterlerinde bulunan eski görünümlü yapılar veya uzun zamandır inşaat halinde bekleyen yapılar şehrin mimari dokusunu bozduğu gibi tanıtımı için büyük özveride bulunduğunuz ilçemize yakışmadığı ortadadır. Eski görünümlü yapıların yenilenip boyanması veya uzun süreler tamamlanmayarak hala inşaat halinde bulunan yapıların hiç değilse dış cephelerinin bitmiş hale getirilmesi yönünde çalışmalarınız var mı?

 

A.MAHMUT BADEM : Bunu kendi aramızda değerlendirdik. Ama bazı yaptırımlarımız var. Eski binaları pek değiştirme şansımız yok. Özellikle eski binaların bir çoğu şu anda kentsel sit alanı içerisinde ve tescilli binalar, yıkılsa bile aynısını yapılması lazım. Onlarda bir yaptırımım yok. Boyası badanası ve sıvası eksik yarım binalarla ilgili olarak Belediyenin bir yaptırımı var. Bunun artısını eksisini ve kentin ekonomik durumu gözden geçirip yaptırılabilir. Örneğin boş bir arsa ve özellikle sarhoşlar tarafından mesken haline getiriliyor. Mülk sahibine arsanın etrafının kapatılması yönünde talepte bulunuyoruz. Kapatmadığı takdirde biz kapatıyoruz ve %20 fazlasıyla alıyoruz. Bunun örnekleri var. Boya, badana ve sıva gibi eksiklikler yönünde bir çalışmamız yok. Uygulanabilir, biraz üzerinde çalışmamız lazım. Takip edilecek diyebiliriz.

 

MUSTAFA ALİ FIRTINA : Gördüğümüz kadarıyla inşaat olarak ilçemizdeki Kültür Park civarında büyük bir hareketlenme var. Yapım aşamasında alınan otopark ücretlerinin iyileştirilmesi devamında kentin içten yenilenmesi ve büyümesi anlamında çalışmalar yapılabilir mi?

 

A.MAHMUT BADEM : Kentin içten yenilenmesi gerçekten güzel bir tabir. Tabir olarak çok güzel. Kentin içten büyümesi gerekiyor. Fakat Ödemişte bundan 50 yıl sonrasına yetecek kadar alan imara açılmış. Neticede biz bir karış yeri imara açmadık. Hata yapıldıysa geçmişte bu alanlar imara açılırken yapılmıştır. Kapatma şansımızda yok. Ahrandıya çıkıp bakınız Yenikent’ten Cezaevine kadar alanının tamamı boş, kuzey boş ve bu yerlerin dolması 50 sene sürer. Ödemiş gibi otopark fakiri ve sokaklarda yürünemez hale gelmiş bir şehirde otopark ücretleri konusunda düşünmemiz yanlış olur. Kaldı ki bu ücret yasa gereği alınmaktadır. Belediye olarak bu yönde bir çalışma yapmamız mümkün olmadığı gibi bu fonda biriken para yine otopark yapımında kullanılıyor. İlgili kanun gereği yerinde çözüm önerisi de getirilmiştir. Yani bina sahibi binanın zemin veya bodrum katına otopark yaparsa bu parayı vermeyecek.

 

MUSTAFA ALİ FIRTINA : İlçemizde yaşayan evsiz vatandaşlarımız için belediye olarak öncülük edebileceğiniz yada tamamen üstlenebileceğiniz bir toplu konut projesi var mı?

 

A.MAHMUT BADEM : Türkmen Mahallesini ve Meşrutiyet Mahallesini kapsayan bir kent yenileme projesi yaptık. Bu projeyi Yıldız Teknik Üniversitesine çizdirdik. O yıl İzmir Mimarlık Dergisinde de o proje yılın projesi seçildi. Yani bu kadar da düzgün bir proje. Köprübaşından Yeni Camiye, Türk Telekom’un arkasına kadar alanı kapsayan iki mahallede mevcut tek katlı evlerle 1250 konut , 2500 konut olacak şekilde tüm sosyal alanlarla, resmi tesis alanlarıyla, çocuk parklarıyla mükemmel bir proje hazırlandı. Ama insanlarımızdan teveccüh görmedi. Biz TOKİ’ yi hemen buraya getirebilecek kadar gerek çevremizin gerekse hükümetimizin desteğine sahibiz. Ancak TOKİ bir kamu arsası istiyor. Ya Belediyeden ya Hazineden yada Vakıflardan bir arsa istiyor. Ödemiş’te kamunun Belediye ve Hazine dahil hiçbir arsası yok. Böyle olmadığı zamanda satın alarak yapacaksınız. Satın alarak yaptığımız takdirde de maliyet ucuzlamıyor. Bu nedenle “Kent Yenileme Projesi’ne” sahip çıkmamız gerekiyor. O proje hayata geçerse bahsettiğimiz alanda konut sayısının artmasına rağmen gerek yeşil alan gerekse sosyal tesisler anlamında oldukça büyük bir kazancımız mevcut olacak.

 

MUSTAFA ALİ FIRTINA : İlçemize uzun yıllar hizmet veren Ödemiş Otogarı ile ilgili olarak yeni bir proje hazırlığınız var mı? Var ise yapılması planlanan yeni otogarın yeri nerede olacak?

 

A.MAHMUT BADEM : Şu andaki mevcut Hayvan Pazarının bir kısmı yeni otogarın yeridir. Burası 1984 yılında yapılan imar planında tespit edilmiş. Yani bizden önceki dönemlerde bu tespit yapılmış. Bu döneme yetişme şansı yok. Sadece hayvan pazarı 7000 m2 küçücük bir alan bu bakımından çevresinde kamulaştırma yapılması gerekiyor. Kamulaştırılacak alanların yavaş yavaş yapılması ve çevre yolunun ortaya çıkması lazım ki bu iş yapılsın. Çevre yolu çok büyük bir proje olduğu için 4 dilim halinde ihaleye çıkarılıyor. Çevre yolu 1600 hektarlık bir araziyi kapsıyor. Şu anda 440 hektarlık alan için proje teslim edildi, kontrolleri yapılıyor.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Milletvekili olmayı düşünüyor musunuz? Uzun vadede gerek Belediye Başkanı olarak, gerek politikada gelmek istediğiniz yer anlamında ne yapmayı planlıyorsunuz? Gelecek seçimlerde Belediye Başkanlığı’na aday olacakmısınız?


A.MAHMUT BADEM : Milletvekili olmayı hiç düşünmedim. Biz halka efendilik yapmaya değil halka hizmetkar olmaya geldik. Ben görevimi tam yapmak için uğraşıyorum. Bu çerçevede de yeniden aday olacağım hiç demedim. Çünkü; yeniden aday olacağım dediğim takdirde benim uygulamalarım doğrular dahilinde değil de bundan sonraki politik geleceğimi hazırlamak yönünde olur. Halbuki ben doğruları yapmak istiyorum. Son altı ayda Ödemişlilerin isteğine göre yada sağlığıma göre şekillenir.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgiler dahilinde az bir uykuyla gün içerisinde oldukça yoğun bir tempoda görev yapmaktasınız. Böylesine yoğun bir iş temposu içerisinde ailenize zaman ayırabiliyormusunuz? Eşiniz siyasetin neresinde?

 

A.MAHMUT BADEM : Aileme ciddi bir zaman ayırıyorum desem doğru olmaz. Günlük 4 ila 5 saat arasında bir uykuyla duruyorum. Ailem siyaseten değil ama sokakta hanım olarak gitmesi gereken her yerde oluyor. Ve benim doğrudan doğruya en yakın destekçim gerçektende o, hatta sokaktaki iş içinde en büyük eleştirmenim de eşimdir.


MUSTAFA ALİ FIRTINA : Beydağ Barajı yapısal manada büyük ölçüde tamamlandı. İşlevi ve bölge halkına sağlayacağı yararları için beklememiz gerekecek. Ancak baraj inşaatı süresince şahsınızın bir Büyükşehir Belediye Başkanı havasında projeye sahip çıktığını izledim. Barajın Beydağ Belediyesi sınırları içerisinde yapılmasına rağmen gerek yazılı gerekse görsel medyada konuyla ilgili olarak Beydağ Belediye Başkanı değil de sizin görüş ve bilgilendirmede bulunmanızın sebebi nedir?

 
A.MAHMUT BADEM : Beydağ Barajı sayesinde 19500 hektar sulanacak arazinin yaklaşık olarak 18000 hektarı Ödemiş arazisidir. Belediye sınırları içerisinde değil fakat ilçe sınırları içinde ve bunlar Ödemiş’te ikamet eden insanlar. Bu insanların bu barajdan elde edecekleri kazanımlar sonuçta Ödemiş’ in refah seviyesini yükseltecektir. Bir inanılmazı başardığımızı düşünüyorum. Ne var ki 2 senede Beydağ Barajı su tutar hale geldi. Beydağ Barajı kime kazanç sağlayacak? Ödemişliye. Dolayısıyla Ödemişlinin her türlü çıkarını korumak görev sahamın dışında da olsa yakaladığımız potansiyelle mümkün oldu. Bugün benim bildiğim 50’nin üzerinde açılacak baraj olmasına rağmen sayın Başbakan sadece 3 tanesini açacağını bildirdi. Diğerlerine gitmeyecek bile ve açacak olduğu barajlardan bir tanesi de Beydağ Barajıdır.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Bir çok alanda başarıya ulaşan ve gün geçtikçe yenilenip güzelleşen ilçemizin sanayi anlamında var olan eksikliğini neye bağlıyorsunuz? Bu konuda neler yapılabilir? Yakın tarihimizde ihalesi gerçekleşen tekstil ile ilgili olarak orayı imara açmayacağınızı ve yüksekokul olarak da düşündüğünüzü bildirmiştiniz. Bildiğim kadarıyla Belediye olarak ihaleye girmediniz. Uzun yıllar atıl vaziyette bekleyen tekstil fabrikası için son durum nedir?

 

A.MAHMUT BADEM : Sizinde zaman zaman yazılarınızda bahsettiğiniz gibi Ödemiş sanayi anlamında bir treni kaçırmıştır. Beydağ Barajında gösterdiğimiz performans o gün gösterilmiş olsaydı bu gün Tire’de 30’u bulan fabrika sayısı karşısında Ödemiş’teki fabrika sayısı en azından 10 olurdu, 15 olurdu. Kaldı ki Organize Sanayi için yer seçilmesi aşamasında dönemin Belediye Başkanı ile bizzat görüştüm. Ancak bir şekilde bu hususta yeterli özen gösterilmedi. Biz seçim esnasında da seçim sonrasında da Ödemiş Tekstil arazisinin bir üniversiteye bağışlanıp buraya bir yüksekokul yaptırılması yada bütünüyle çıkacak yüksek istihdamlı bir fabrika kurulması için ortaya çıktık. Kalkınma Bankası Eski Genel Müdürü ile 2 sefer yeni Genel Müdürü ile bir sefer olmak üzere yüz yüze de konuştuk. Sayın Abdüllatif Şener’ le de bu iş için 4 kez bir araya geldik. Biz buranın Ödemiş Belediyesince satın alınmasına dair teklif de verdik. Hatta Kalkınma Bankası Genel Müdürüne bu alanın satışı konusunda Ödemiş Belediyesi’ne yardımcı olunması hususunda talimatta verildi. Ödemişli bir işadamımızın burayı alıp küçük sanayi parselleri haline getirip kazanç elde etmesi konusunda bir düşüncesi oldu. Bizim sanayi parseli olarak satılması anlamında hiçbir diyeceğimiz yok. Mevcut imar planında orası sanayi alanıdır ve sanayi alanı olarak devam edebilir. Ama buranın yani 82000 m2 alanın 5000 m2 halinde parsellenmesine şiddetle karşıyız ve bir gecede meclisten arkadaşlarımızla beraber bir karar çıkardık. Meclisin büyük çoğunluğu bu kararı desteklerken maalesef 2 arkadaşımız karşı oy verdi. Çünkü buranın 5000 m2 halinde parsellenmesi ile bir rant elde edilmesi muhtemeldi. Ödemiş’te tekstilin bulunduğu alan gibi hepsi bir arada bulunan bu kadar büyük başka bir yer yok. Alacak olan arkadaşımız tamamına sanayi tesisi kuracaksa buyursun alsın. Olmadı ikiye bölelim 40000 m2 iki tane tesis kursun. Daha olmadı üçe bölelim. Ama yoğun istihdamlı doğrudan rant temin etmeyen kişisel rant olmayacak bir sanayi tesisi kurulsun. Biz bu kararı geçirince orayı alan olmadı. Bakın Ödemiş Belediyesini yöneten insanlar aptal değildir. Yoksa orayı 3 trilyona Belediye olarak biz alır, parseller parseller satardık. Yüksekokul anlamında umut halen var. Şunu da yapabilirdik; “İmar planı tadilatı ile burası okul alanıdır” der, geçerdik. Ama Ödemiş’e çok ciddi bir sanayi gelirse o imkanı da kapatmamış oluruz. Yani şu anda her iki alternatif içinde o yeri kullanma şansına sahibiz. Şu anda Kalkınma Bankası bu yerle ilgili olarak imar planı tadilatının iptali istemi talebiyle idare mahkemesine başvurdu. Muhtemelen Kalkınma Bankası kaybedecektir. Çünkü bizim yaptığımız iş doğrudur. Başta da söylediğimiz gibi biz Ödemişlinin malını çar çur ettirmeyiz. Burası da Ödemişlinin malıdır. 3 trilyonluk yerin parsellenerek satılması halinde 15-20 trilyon gibi bir rant elde edilebilir. Bu bakımdan insanlarımızın bunu bilmesinde fayda görüyorum.


MUSTAFA ALİ FIRTINA : Ödemiş’e hizmet yolunda gerek Ödemişlilerden gerekse meslek odaları ve buna benzer kurumlardan gerekli ilgi alakayı görebiliyor ve destek alabiliyormusunuz? Ortak yürüttüğünüz veya katkıda bulunduğunuz çalışmalar var mı?


A.MAHMUT BADEM : Meslek odalarıyla doğrudan doğruya proje bazında pek şey yapmıyoruz. Ama Üniversiteyi kursaydık, Ödemiş Ticaret Borsası ile birlikte yapacaktık. Adını da Ödemiş Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu koyduracaktık. Ticaret Borsası Kampusü diyecektik. Tekstilin arazisi bu iş için çok da iyiydi. Keşke böyle bir durumla karşılaşmasaydık. Çünkü arsayı biz satın alsaydık, okulu Ödemiş Ticaret Borsası yapacaktı. Arsayı Ödemiş Ticaret Borsası alsa biz okulu yapacaktık. Buraya bir üniversitenin gelmesi bu anlamda çok kolay olacaktı. Mesela Ödemiş Ticaret Odasıyla da Ödemiş’te bir lise alanı aldık. Bu konuda da Belediye eski Başkanı Mutahhar BAŞOĞLU’ nun varislerine de satın alınan arsa konusunda gösterdikleri yaklaşımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da gerek meslek odaları gerekse sivil toplum örgütleri ile gerektiğinde bir arada olacağız.

 

MUSTAFA ALİ FIRTINA : Yerel anlamda ellerindeki imkanlar dahilinde Ödemişlilere hitap eden görsel, işitsel ve yazılı medyanın sizin hizmetlerinize katkıları veya kayıpları nelerdir?

 

A.MAHMUT BADEM : Medyamız sağ olsun bizimle birlikte yaptığımız şeyleri Ödemişlilere duyurmaya çalışıyor. Gerekli zamanlarda vatandaşı bilgilendirme amaçlı basın toplantıları da düzenliyoruz. Şuna bir kere yürekten inanıyorum; medya bizim de gözümüz kulağımız ama önce vatandaşın gözü kulağı çünkü vatandaşın doğru bilgilendirilmesi lazım. Daha önce çalıştığım kamu kurumunda da bu böyleydi. Biz sürekli medyayla iç içeydik. Hem yaptıklarınızın duyurulması hem de yanlışların bize intikali doğrultusunda medya çok ciddi bir kazanımdır. Karşılıklı saygı sınırları içerisinde burada çok iyi geçiniyoruz.


MUSTAFA ALİ FIRTINA : Büyükşehirlerde yaşanan mezar yeri sıkıntısı dolayısı ile uygulamaya konulan çok katlı define müsaade eden yasa dahilinde vatandaşın talepleri var mı? İlçemizde uygulanıyor mu?

 
A.MAHMUT BADEM : İlçemizde bu uygulama var. Ben göreve gelir gelmez hemen Din İşleri Yüksek Kurulundan bir olur aldım. 5 yılı aşan mezar yerlerinde bu uygulamanın yapılabileceği söylendi. Böylelikle bunu ucuz hale getirdik. Başka bir açıdan bakarsak ziyaret anlamında da kolaylık olduğunu düşünüyorum. Çok fazla olmamakla birlikte Zungurlu mezarlığında bu tür talepler oluyor.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Belediye Başkanı olduğunuz günden bu yana en çok üzüldüğünüz, sevindiğiniz ve güldüğünüz anılarınızdan bahsedebilirmisiniz?


A.MAHMUT BADEM : Günlük anlık çok üzüldüğümüz şeyler var. İnsanlarımızın çok enteresan talepleri var. Ama bu sorduğunuz anların hepsini içeren bir anım var. Size onu anlatabilirim. Genelde saat 01.00 ve 03.00 arası alkollü vatandaşlarımızın sıkıntıları ile ilgili aramalar olur. Sabah 5.20’ de bir vatandaş aradı. Aynen konuşmada böyle; “Orda öle yatceğine gel biyo buraya… İnsanla domai salçası gibi gidiyo İzmir’e. Altında arıban va. Gel Çataldan yakıla bize gör biyo…” diyor. Hem üzüldüm, hem sinirlendim hemde çok güldüm. Üzüldüm, çünkü; bir demiryolunu 120 sene sonra ıslah ettirdik. O gün sabah 3 tane klimalı vagon 180 kişi kalkıyor ve tabi ki 1.5 saatte de İzmir’ e gidiyor. O hizmet için devlete 30 trilyon masraf yaptırdık. O tarihten 3 ay önce hiç gidemiyordunuz. 3 saatte İzmir’ e gidiyordunuz. Ben bunu yaptım. Teşekkürü elbette beklerim. Benim görevim olmayan işlerden bir tanesi bu. Seviniyorsunuz; 1.5 saatte 180 kişi klimalı vagonlarda İzmir’ e gidiyor. Ve burada anlatım şekli itibarı ile hep beraber güldüğümüz gibi o günde güldüm.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Yakın dönemde Ödemiş Belediye Başkanlığı yapmış değerli şahsiyetlerimizin günümüze intikal eden ve tesiri halen devam etmekte olan keşke yapmasaymış veya iyi ki yapmış diyebileceğiniz çalışmaları varmıdır?

 

A.MAHMUT BADEM : Mutlaka vardır. Bakın tüm Belediye Başkanlarımız iyi şeyler yapmak üzere dönemlerinde yola çıkmışlardır. Ben şunu anlamakta güçlük çekiyorum. Örneğin Kültür Sarayı… Sayın Hüseyin SON Kültür Sarayına başlamıştır. O dönemde çok zorunlu bir ihtiyaçtır. Ondan sonraki dönemde bu devam ettirilmeliydi. Devam ettirilmemesi bir yanlıştır. Ancak bir başka ciddi yanlış var. Orada %10 - %15’lerde olan bir Kültür Sarayı inşaatı varken Kültür Bakanlığı’na arsa hibe ettirerek ikinci bir Kültür Sarayı alanı vermek. Çünkü Ödemiş Belediyesi arsa satın alıyor. Kültür Bakanlığı’na hibe ediyor. Bir tane yarım alanınız var. Siz yapacaksanız, yarımı bitiriver demezmisiniz? Doğru ve yanlış iç içe… Doğru, Hüseyin SON’ un projesidir. O gün için ihtiyaç var ve devam ettirilmesi lazım ama devam ettirilmemiş. Yanlış olan ise Ödemişlinin parasıyla arsa alıp Kültür Bakanlığı’ na hibe etmektir. Burası İstanbul mu? Burası on milyonluk şehir mi? Burası yetmiş bin nüfuslu bir şehir. Burada iki tane Kültür Sarayı inşaatı yapmak gereksiz. Düşünsenize iki tane sinemayı zor dolduruyoruz. Yapılacaksa, devlet birinciyi yapsaydı. Yapılan iyi şeyler de vardır. Mesela su tesislerinin (su alt yapısının) sayın Münir BEZMEZ tarafından projelendirilmesi, sayın Mehmet Eriş zamanında bitirilmesi ve bizim dönemimizde paraların ödeniyor olması gibi... Halende ödemeye devam ediyoruz. Ödemesi bize kaldı. Ancak o proje bu gün bitmeseydi, bugün yeni başlıyor olacaktık. Kent bu anlamda geri kalmış olacaktı. Buda mesela sayın Münir BEZMEZ’ de başlayan Mehmet Bey ile devam eden ve tarafımızdan da parası ödenen ciddi bir iş.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Sayın Başkanım; Ödemiş olarak borcumuz var mı?


A.MAHMUT BADEM : İller Bankası 1trilyonun altında 800-900 milyar civarında olan borcumuz devam ediyor ama inşallah bitecek. Her ne kadar borçsuz bir Belediye’nin devredildiği söylense de 3.5 trilyon bir borçla biz devralmıştık. Biliyorsunuz, seçim öncesi yapılan işlerin borcunu da biz ödedik. 2008 ortalarında İller Bankasına su tesisinden olan borcumuz bitecek. Onun dışında şu anda borcumuz yok. Yaptırdığımız işlerin parasını ödüyoruz. Atık su arıtma tesislerinden doğan bir borç olacak onlarında karşılıkları daha yapılmadan şu anda yatırılıyor.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Belediye Başkanı seçildiğiniz tarihlerde iktidarın gücünü kullanamayabileceğiniz hususunda kendi adıma kaygılarım vardı. Bu kaygılarımı konu alan birkaç köşe yazımda mevcuttur. Ancak bu gün bu gücü iyi bir şekilde kullandığınızı görmekteyiz. Bir Belediye Başkanının icraatları için iktidar partisine mensup olmasından ziyade bu gücü kullanabilecek kapasiteye sahip olması daha etkili diye düşünüyorum. İktidar partisinin değil de bir başka partinin Belediye Başkanı seçilseydiniz veya mensubu bulunduğunuz parti iktidarda olmasaydı iktidarla yine uyumlu bir şekilde çalışıp yöre halkına bu denli hizmet verebilir miydiniz?

 
A.MAHMUT BADEM : Şimdi bakın bizim başarılarımızdan bir tanesi iktidar partisi ile çalışmanın avantajı çok büyük. Maddi anlamda olmasa bile proje anlamında derdinizi çok kolay anlatıyorsunuz. Dolayısıyla iktidar partisinin bir Belediye Başkanı olmak bir ayrıcalık. Ama Türkiye’ deki gibi 3200 belediyenin 1800 tanesi iktidar partisinde olunca ayrıcalığınızın seviyesi düşüyor. 2. bir avantajım vardı. Ben seçimde de bunu çok iyi biliyordum. İzmir’deki bürokratik yapının içinden geldiğim için şu andaki bölge müdürleri, il müdürleri ve bölge müdür yardımcıları hepsi benim iş arkadaşımdı. Ayda bir resmi valilik toplantılarında yada her platformda beraber kente yatırım yaptığımız insanlardı. İzmir merkez ve 28 ilçesinde biz bu insanlarla çalıştık. Dolayısıyla onlara da gittiğimizde kapıdan geri dönmeyeceğimizi biliyorduk.


MUSTAFA ALİ FIRTINA : Şu ana kadar hiçbir gazeteci yada televizyoncudan duymadığınız ve duymayı arzu ettiğiniz bir soru varmıdır? Eğer yoksa şu ana kadar size yöneltilen sorulardan en çok hangisini cevaplarken büyük keyif aldınız?

 
A.MAHMUT BADEM : Beydağ Barajından bahsederken ben keyif alıyorum. Demiryolundan bahsederken o gariban insanların Allah razı olsun demelerinden ben çok keyif alıyorum. 20 sene sonra Ödemiş’te 26 trilyonluk Tedaş yatırımı yaptırırken keyif alıyorum. Kültür Park’tan keyif alıyorum. Kültür Park’ tan neden keyif alıyorum? Kültür Park 126 senelik Ödemiş’in belediye tarihinde kendi imkanlarıyla yani peşin parasıyla yaptığı en büyük yatırımdır. Ödemiş çok büyük yatırımlar yapmış. Elektrik santralleri kurmuş. Su alt yapıları yapmış. Ama bunların hepsi krediyle… Nasıl oluyor ki acaba? Düne kadar olmayan paralar, bugün nasıl oluyor? Gelirlerimizi iyi takip ediyoruz. İnsanlardan alacaklarımızı almaya çalışıyoruz. Vermek üzere alıyoruz.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Şu ana kadar siz ve çalışmalarınızla ilgili yapılan röportaj haberlerinde ve halka hitap ettiğiniz özel günlerde izlenimlerimden yola çıkarak sanki yanlış bir şeyler söylemekten çekinen, tedirgin veya heyecan dolu diyebileceğim bir haliniz gözüme ilişti. İlk başta siyasetle yeni tanışan bir insanda normal bulduğum bir tavır olarak nitelendirsem de bu haliniz hala devam etmekte bu anlamda Ödemiş Belediye Başkanı olarak oldukça ağır olan sorumluluklarınız karşısında ilk günkü heyecanla görevinize devam ettiğiniz söylenebilir mi?

 
A.MAHMUT BADEM : Ben heyecanlı bir adamım. İşimde heyecanlıyım. Örneğin İzmir’ e gideceğim. Şoförüm 11.00’ de gelecek diyelim. Ben 11.00’ e 5 kala sokağa çıkarım. Yani kapıda beklemeye çalışırım. Ben halka hitap ederken yanlış bir söz söylemekten çekinirim. Bu, bir politikacının değil de bir bürokratın yapısıdır. Yazdığınız yada söylediğiniz şey arkanızdan gelir. Ben burada insanlara “tamam ağabeycim ya, yaparız senin işini” diyerek ayağa kalkıp sırtını sıvazlamam. Çünkü iki gün sonra sokakta karşınıza çıkıp olmadı bizim iş diyecek. Olmazsa olmuyor diyorum. Dolayısıyla belki bürokrasiden gelen belki de yaradılıştan kaynaklanan bir heyecanlı tipim var.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Ödemiş Belediye Başkanı olarak örnek aldığınız birileri var mı?

 
A.MAHMUT BADEM : Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Ödemiş’ te at yarışlarının yapıldığı alan şehre yakınlığı, oldukça büyük bir alan olması, araç trafiğine kapalı olması ve en önemlisi de ışıklandırma bulunmaması nedeniyle şu ana kadar bir olay yaşanmamış olsa bile asayiş anlamında ilerisi için tehlike sinyalleri verdiğini düşünmekteyim. Bu alanla ilgili olarak belediyemizin bir projesi var mı? Yoksa neler yapılabilir?

 

A.MAHMUT BADEM : Bu alan Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün yani bizim değil. Orayı biz emaneten kullanıyoruz. Daha kamulaştırmaları var. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü diğer yerleri de istimlak eder ise orası kentin yeni bir spor alanı, yeni bir stadyum gibi tam bir spor alanı olacak. Yine oranın hemen yanında şu an kömürcülerin bulunduğu yer ise okul alanıdır. Bir yatılı okul alanı var. Yani oraları okul dışında kullanılamaz. Dolayısıyla kamulaştırma bekliyor.

 
MUSTAFA ALİ FIRTINA : Gelecekte nasıl bir Ödemiş hayal ediyorsunuz?

 
A.MAHMUT BADEM : Ödemiş 1944 yılında imar planını yapmış bir kent. Teknik anlamda düşündüğünüzde çevreye saygılı, imarı düzgün ve gecekondusu olmayan bir kent olarak devam etmektedir. Özellikle sıkıntısı olan otopark alanlarının oluşmasında da bize ciddi görevler düşüyor. Geçmişte otopark olarak yeterince yer ayrılmadığı için o sıkıntının bertaraf edilmesi zor. Ödemiş kültürel anlamda önde, yaşanılabilir, Büyükşehir’e çok yakın, her türlü sosyal alt yapısı olan bir kent olarak arzu ediyoruz. Ve bunların zaten büyük kısmı var. İnsanların eğitim ve kültür seviyesini arttırdıkça daha yaşanılır bir kent olacaktır.

 
         Ödemiş Cephe Gazetesi okurları adına Belediye Başkanımız Sayın A. Mahmut BADEM’ e aydınlatıcı bilgilerinden dolayı teşekkür eder, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.


Mustafa Ali FIRTINA

 

 

(Ödemiş Cephe Gazetesi'nin 28.11.2007 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA