02.04.2012 Tarihli Belediye Meclis Toplantısı'nda yer alan konuşmalarım... PDF Yazdır e-Posta

Başkan- Gündemimizin 15. Maddesi Belediyemiz Tip İmar Yönetmeliğinde bir vatandaşımız tarafından talep edilen bir değişiklik. Yazıyı okutuyorum.

 

Katip Üye Mehmet KİREMİTÇİ;

 

“İlgi: Mustafa DAĞKARA’ya ait dilekçe.

 

İlgili dilekçe ile İlçemizde yapılmakta olan inşaatlardaki açık ve kapalı çıkma uygulamaları ile Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri arasında çelişkiler bulunduğu, B-Açık çıkmalar alt bendi 3-Bitişik nizamda bitişik olduğu komşu sınırına 2.00 metreden fazla yaklaşamaz hükmü gereğince ilgili karara bağlanması talep edilmektedir.

 

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde “Belediyeler, İmar Kanununa ve bu Yönetmelik hükümlerine aykırı olmamak ve Türk Standartları Enstitüsü standartlarına uymak şartı ile İmar Kanununun 21 inci maddesinde belirtilen kendi beldelerinin özelliği açısından gerekli gördükleri hususları, belediye meclis kararına bağlayarak bu Yönetmeliğe ilave edebilirler. Bu kararın bir örneği Bakanlığa gönderilir ve mahallinde yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.” hükmü yer almakta olup, konunun Meclisimiz tarafından görüşülüp karara bağlanması için müsaadelerinize saygıyla arz ederim.”

 

Başkan- Değerli Arkadaşlarım, konu aslında bir plan notu. Belki de bir Başkanlık kararıyla halledilebilecek bir konu. Ama, 1980’li yılların sonunda ve 1990’larda değişik plan notları ilave edilmiş. Bunların hepsinin toparlanıp, bundan sonra hiç olmazsa Belediyemizin bir uygulaması olması açısından bunu ben Meclise getiriyorum. İmar Komisyonu konuyu tartışsın ve bundan sonra buna benzer, emsal tüm inşaatlarda herkese eşit davranmak üzere bir uygulama yapalım. Sadece Başkan tasarrufunda olmasın. Bunu gündeme aldık. Bu hususta söz almak isteyen üyemiz… olmadığına göre İmar Komisyonuna havalesini oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler.

 

Yazı İşleri Müdürü Aziz ÖZGEN- Başkanım, Hukuk Komisyonunu da ilave edelim mi?

 

Başkan- Hukuk ile ne ilgisi var?

 

İmar ve Şehircilik Müdürü Nermin Pervan KELESLİ- Başkanım İmar Plan notları ile ilgili talepler daha önce alınmış olan, İmar Yönetmelik maddeleri ile ilgili.

 

Başkan- Plan notu ama bu.

 

İmar ve Şehircilik Müdürü Nermin Pervan KELESLİ- Plan notu da olsa hukuk açısından da incelenmesi gerekir.

 

Başkan- Peki, öyle olsun. İmar ve Hukuk ortak komisyonuna havalesini oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler… oybirliği kabul edilmiştir.

 

Değerli Arkadaşlarım, gündemimizi tamamladık. Bir gelenek haline gelen dilek ve temenniler konusunda sizlere söz vereceğim. Bundan önce geçtiğimiz bir ay boyunca gerçekleştirdiğimiz ihaleleri konu başlıkları olarak hızlı hızlı aktarayım sizlere. Düzenli Katı Atık Çöp Deponi Alanı’nın yapım ihalesi 5 Mart 2012 tarihinde yapıldı ve değerlendirmeler devam ediyor. Sanıyorum bu hafta içinde sonuçlandırılacak ve kısa bir süre sonra temeli atılacak. Çöp Deponi Alanı için biliyorsunuz %50’ye yakın kısmı Çevre Bakanlığından hibe, geri kalan kısmı da Ödemiş, Kiraz, Beydağ ve Belde belediyelerinden olmak üzere katkılarla yapılacak. Ahrandı Piknik Alanı için burada yine bir teşekkürü borç bilirim. Yeni Orman Bölge Müdürümüz iki seneden bu yana ısrarla talep ettiğimiz Ahrandı Piknik Alanını, çok kısa sürede, göreve başladıktan çok kısa bir süre sonra, 20 Mart 2012 tarihinde tahsisini bize sağladı. Piknik sezonu da başladığı için çam dikerek, piknik masaları koyarak ve araçların girmesi için yol çalışmaları yaparak en azından Ödemişliler için yeni bir piknik alanı oluşturmuş olduk. Kültürel etkinlikler için antik tiyatro tipinde bir tiyatroda var. Alt yollar var, üst yollar var. Sanıyorum önümüzdeki seneye daha modern bir piknik alanı haline getirilir. Ama en azından bu sene kullanıma açtık, su tankeri koyduk, bir geçici tuvalet koyduk. Piknik yapmak isteyen vatandaşlarımız için en azından minimum koşulları sağlamış olduk.

 

Bir başka teşekkürümüz Kültür Bakanımız ve Maliye Bakanımıza olacak. Kültür Merkezinin kesin tahsisini almak üzere yaptığımız müracaatlar sonuçlandı ve 23 Mart 2012 tarihinde binanın kesin tahsisini Maliye Bakanlığından aldık. Bundan sonraki aşamaları da evrak Defterdarlık kanalıyla Belediyemize gelecek, protokol imzalayıp bizim sorumluluğumuza geçecek. İnşaatın yarım kalan kısımlarını Belediyemiz yapmak üzere bize tahsis edildi. 1997 yılında başlayan ve yarım kalan bir inşaatı tamamlamış olacağız. Bu arada tabiki AK Partili arkadaşlarımızdan da bazı yardımlar isteyeceğiz. Bizim yaptığımız protokolde herhangi bir hibe yoktu ama hibe alınabileceğini de biliyoruz buraya. En azından küçük bir miktar, en azından tiyatro salonunun tefrişatı gibi belli konularda yardımcı olurlarsa belediyemiz biraz daha rahatlar.

 

Türk Halk Müziği koromuz yıllardır emek veriyor, çaba sarf ediyor. Çok güzel bir koro haline geldi. Ödemiş dışında konser vermek üzere ilk adımı Menemen’de attık. Çok coşkulu bir kalabalık ve koromuz da son derece profesyonelce bir konser verdi. Oradan da alnımızın akıyla döndük. Bu hafta Pazar günü 1 Nisan Pazar günü ilk kez Hayvan Pazarında açık oto pazarını açtık. Bu da bir eksiği tamamlıyor Küçük Menderes Bölgesinde. Eksiklerimizi zaman içerisinde tamamlayıp en azından Ödemişli vatandaşlarımızın İzmir’e veyahut da başka yerlere gitmelerinin önüne geçmiş olacağız. Aynı zamanda sanayi esnafımız da Pazar günleri ufak tefek araba tamiri bakımı ve temizliği gibi işlerini yaparak bundan yararlanmış olacak.

 

Tüm Meclis Üyesi Arkadaşlarımı 23 Nisan’da Türkmen Mahallesi Perşembe Pazarı, Çamlık Parkı ve gerçekten de hepinizi özellikle beklidiğim Mandıracılar Ön Arıtma Tesisinin açılışına bekliyorum. 3 tane açılışımız var 23 Nisanda. Bu açılışlarda bu güne kadar gösterdiğimiz çabaları, hep birlikte gösterdiğimiz çabaların en azından meyvelerini toplamış olalım. Ama mandıracılar ön arıtma tesisi gerçekten de Türkiye’ye örnek olacak bir proje. O açılışta da birlikte olalım.

 

Daha önceki Meclislerde söz konusu olan Ahrandı Aile Mezarlığı çalışmaları devam ediyor 12 bin m2 alanda. Hükümetten bir takım destekler alıyoruz, bizden talepleri de yerine getiriyoruz tabi bu arada. 2 tane 112 ambulans konutu istediler. 2 tane prefabrik konutu yerleştirdik. Çok kısa bir süre içerisinde 112 Ambulans 3 değişik yerde Ödemişlilerin hizmetinde olacak. Asfalt Şantiyesini Atık su Arıtma Tesisine taşıyoruz, çalışmalar başladı. Bu arada yeni sebze hali de asfalt şantiyesine yapılacak. Onun da temizliğine başladık. Nisan ayı sonunda ihaleye çıkacak.

 

Son olarak Belediye İş Sendikası, belediyemiz bünyesinde çalışan işçilerimiz arasında üye sayısını belirleme tespitini tamamladı. Bu hafta içinde veyahut da Nisanın ilk iki haftası içinde yetkinin verilmesi konusundaki müracaatları sonuçlandıracak ve uzun süreden bu yana beklediğimiz bu sendikal süreçteki aksamalardan birisi giderilmiş olacak.

 

Önümüzdeki mecliste ben Ödemiş’in il olma veyahut da bütün şehir olmaması veyahut da Büyükşehir’e bağlanma konularını ayrıntılı bir rapor hazırlayıp sizlere sunacağım. Önümüzdeki mecliste bu konuda yeni bir gündem maddesi oluşturmadan, serbest olarak bu konuyu enine boyuna irdeleyelim ve ne yapılabilir onu da tartışalım. Zaman daralıyor. Ya Ödemiş’in il olması veyahut da Büyükşehir’e bağlanması konularını da burada ayrıntılarıyla incelemiş olalım. Benim aktaracaklarım bunlar sizlerin direk öneriler kısmında söyleyecekleri varsa, buyrun Mustafa Ali Bey.

 

Mustafa Ali FIRTINA- Herkese iyi akşamlar diliyorum. Ben iki konuda bilgilerinizi rica edecektim. Bu motodrag ile ilgili verilen sürede her şey hazırlanıyor mu, ne aşamada ben onu merak ediyorum birincisi. İkincisi; bu stadyumun altıyla ilgili dükkânlar gösterildi, o dükkanların çalıştırılması falan denildi de, orayı kiraya verebiliyor muyuz? Ben sadece futbol faaliyetleri içeren derneklere falan verilebiliyor diye duydum ama doğru mu yanlış mı onu öğrenmek istedim.

 

Başkan- Motodrag pistini iki aşamalı ihaleye çıkıyoruz. Birinci aşama; tribünler ve giriş yapıları düzenlemesi. İkinci aşama da Pist. Çünkü pist ayrı bir uzmanlık alanı, farklı bir asfalt ve dere ısla çalışması var. Pist alanı ve giriş yapıları ihaleye çıktı. Onun ihalesi şu anda ilanda, dolayısı ile ilk alacağımız %10’luk dilim için yazıyı yazıyoruz. Onu kısa sürede Spot Toto’dan isteyeceğiz.

 

İkinci hususta da Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nden ya spor kulüplerine tahsis veyahut da belediyemize kiralama koşulu ile belediyemiz tarafından ihaleye çıkması konusu bu hafta içinde sonuçlanacak. Bugün müdür arkadaşlar İl Gençlik Spor Müdürlüğü’ne gittiler iyi haberlerle geldiler. Cüzi bir rakam karşılığında Belediyemize kiralanması doğrultusunda da görüş bildirmişler. Sanıyorum öyle olursa bizim denetimimizde olur. Değilse spor kulüplerine verip spor kulüplerinin yararlanmasına sunacağız oraları.

 

Mustafa Ali FIRTINA- Teşekkür ederim.

 

Başkan- Başka söz almak isteyen üyemiz. Buyrun İsmail Bey.

 

İsmail irfan GÖLCÜK- Sayın Başkan, Değerli Arkadaşlar, daha önce Başkanımızın bize madde madde vermiş olduğu Merkezi Hükümet ile yapılması gereken yöresel işleri biz gurubumuz adına takip ediyoruz, ettiriyoruz ve sonuç da alıyoruz. Bunlardan bazıları mesela Hastane olsun, Kültür Sarayı olsun, Motodrag Pisti olsun, Baraj olsun bunlar halledilmiş durumda. Daha önceki konuşmalarımızda bazı arkadaşlar yerel yönetimin başka partiden olması dolayısıyla cezalandırılıyoruz falan diye bir şeyler konuşmuşlardı. Katiyen böyle bir şey yok. Biz sizce de malum, bizce de malum isim aracılığı ile Ankara’ya ulaşıyoruz ve Ödemiş ile ilgili yapılması gereken ne varsa inanın Ankara bunu yerine getiriyor. Yeni taleplerinizi de biz yine ulaştıracağız, sonuç alacağımızdan eminim. Ankara’dan hiçbir dileğimiz geri dönmüyor, bunu bilin.

 

Başkan- Çok teşekkür ederim. Yaptığımız bütün hizmetler Ödemişliler için, Ödemişlilere kalıyor. Dolayısıyla bundan sonra da aynı duyarlılığı göstereceğinize inanıyorum. Başka söz almak isteyen üyemiz, olmadığına göre 2 Nisan tarihli olağan toplantımızı sona erdiriyorum. Mayıs ayında görüşmek üzere hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum arkadaşlar. (Diyerek oturumu kapattı.)
 

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA