Belediye "kredi" peşine düştü! PDF Yazdır e-Posta

Ödemiş Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısı gazetemizin “Ödemiş dara düştü” başlıklı özel haberini doğrular anlara tanık oldu. Ağırlıklı olarak Ödemiş Belediyesi’ne finans kuruluşlarından kısa vadeli kredi alınması ile ilgili gündem maddesi üzerinde yoğunlaşan meclis her zamankinden farklı tartışmalara sahne oldu

 

Ağustos ayında tatil yapan Ödemiş Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını dün gerçekleştirdi. Ödemiş Belediyesi’nin 11 maddelik olağan gündemi Ödemiş’ten Trabzon’a tayin olarak giden Ödemiş Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu’na fahri hemşerilik beratı verilmesi ile ilgili önerge üzerine eklenen ek gündem maddesi ile dün akşam Ödemiş Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Çamlık parkında faaliyet gösteren Engelsiz Kahve önündeki sokağa Aykut Oray ismi verilirken, 2012 yılında kısa vadeli nakit kredi kullanılmasına yönelik madde, gündemde öne çıkanlar arasında yer aldı.


Uruktan “Hesabını bilmeyen kasap, ne satır bırakır, ne masat.”

 

Gündemin 7. Maddesi üzerine ilk olarak söz alan Ak Parti’li Belediye Meclis Üyesi Hasan Uruktan, bütçenin yükseltilmesi ile ilgili rakamların gerçeği yansıtmadığını en iyi ihtimalle bu rakamların ancak %60’ına ulaşılabileceğine dikkat çekerek bütçe konusunda gerçekçi olunması gerektiğini ifade etti. Uruktan, “Belediyenin ilk olarak işçilerle ilgili SGK ve vergi ödemeleri yerine işçilerin alacağını ödemesi gerekirdi. Bu yüzden bir kredi alınması halinde ilk iş işçi maaşlarının ödenmesi olsun” dedi. Uruktan, müdürlerin Bekir Keskin’i uyarmadığını düşündüğünü belirtip “Hesabını bilmeyen kasap, ne satır bırakır, ne masat” diyerek Belediye Başkanı Bekir Keskin’e dikkatli olması gerektiğini aksi takdirde faturanın kendisine kesileceğini söyledi.


İsmail Gölcük “Ödemiş Belediyesi bankaların eline mahkûm edilemez.”

 

Rahatsızlığı nedeniyle ayakta durma güçlüğü çektiği gözlenen Ak Parti grup başkanı İsmail Gölcük, “Kredi faiz oranları oldukça cazip olan iller bankası yerine özel bir banka ya da finans kuruluşundan kredi çekme fikrine karışıyız. Alacaksak düşük faizle proje karşılığı İller Bankasından alalım. Değilse Ödemiş Belediyesini bankaların eline mahkûm etmeyelim” dedi.

 

Saraçoğlu konutlarında akılları karıştıran daire fiyatları…

 

Ödemiş Belediyesi tarafından yapılması planlanan Saraçoğlu konutlarından elde edilecek gelirin 7. Gündem maddesine esas teşkil eden mali işler müdürlüğü yazısında astronomik rakamlarla ifade edilmesi Ak Partili meclis üyelerinin gözünden kaçmadı. Ak Parti grubu yaklaşık 37.500 TL maliyeti olan konutların 65.000 TL gibi bir bedelle satılacak olmasının bu projenin sosyal konut temin edilmesinin dışına çıktığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 

Keskin, “Büyükşehir’e bağlanırsak tesislerle birlikte borçları da devredeceğiz.”

 

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde yer alan Ödemiş Belediyesinin ekonomik dar boğazda olduğu haberini doğrular nitelikteki gündem maddesi üzerine konuşan Belediye Başkanı Bekir Keskin, “Ben kısa zamanda çok proje yapıyorum. Borçlanmamız borca girmemiz doğaldır. Zaten Büyükşehir’e bağlanırsak otogar vb. tesislerin Büyükşehir’e devredileceği gibi bunlara ilişkin borçlarda aynı şekilde Büyükşehir’e devredilecektir” dedi.

 

Tokalı, “Mehmet Eriş’i takdir edin”

 

Mahmut Badem döneminde Atık su arıtma ve dinlenme tesisi ile ilgili alınan kredide beş yıllık Mehmet Eriş döneminin etkili olduğunu savunan CHP Belediye Meclis Üyesi Yaşar Tokalı Mehmet Eriş’in takdir edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Tokalı, “Projeleri yapmak için söz verdik. İller Bankasını denedik olmadı. Borçlanınca başarı oluyor” dedi.
Tokalı’nın AK Partili meclis üyelerince sıkıştırılması üzerine söz alan CHP’li üye Erkan Esel, tartışmanın yersiz olduğunu beyan ederek Ak Partili üyelere “Ödemiş Belediyesi bugüne kadar ne zaman kar bildirmişti ki?” dedi. Mali Müşavir olan Esel, bütçeye ilişkin tablonun yanlış okunduğuna dikkat çekerek meselenin farklı boyutlarda tartışıldığını söyledi.

 

Koçoğlu’na fahri hemşerilik önerisine CHP’den bir red!

 

2007 yılından bugüne ilçemizde kaymakamlık yapan Abdurrahman Koçoğlu’nun Trabzon Vali Yardımcısı olarak atanmasının ardından kendisine fahri hemşerilik beratı verilmesi ile ilgili önerge oy çokluğu ile kabul edildi. CHP’li Belediye Meclis Üyesi Dr. Cevdet Ayhan’ın red oy kullandığı önerge toplantıya katılan tüm meclis üyelerinin onayı ile kabul edildi.

 

Dilek ve temenniler kısmında söz alan belediye meclis üyesi Mustafa Ali Fırtına fuar yerinde bulunan stantları dağıtımı ile ilgili olarak belediyenin uygulamasını doğru bulmadığını belirterek önümüzdeki sene önce taleplerin alınmasını daha sonrada istekliler arasında kura çekilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin Ekim ayı olağan meclis toplantısında görüşmek üzere toplantıyı kapattı.

 

(Yerel Güç Gazetesi'nin 06.09.2012 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA