Ödemiş dara düştü! PDF Yazdır e-Posta

2009 yerel seçimlerinde CHP adayı Bekir Keskin’in sevk ve idaresine geçen Ödemiş Belediyesi’nin ekonomik darlık içinde olduğu ve bu konuda acil önlemler alınmazsa ciddi sıkıntılar yaşanabileceği öngörülüyor. İlk defa bir bayramı ikramiyelerini alamadan geçiren belediye işçileri bu durumdan en çok etkilenenler arasında yer alıyor. Her birisinin 10-12 bin Türk Lirası alacağı bulunan ve kendilerine bu paranın Aralık ayına kadar taksitler halinde ödeneceği bilgisi verilen işçiler sözleşmenin üzerinden aylar geçmesine rağmen birikmiş alacaklarından bir kuruş bile alamadılar.

 

Bekir Keskin’in geçtiğimiz yıl Eylül ayında kendilerine yönelik; “Sendika işi hallolsun gerekirse yatırımları durdurup paranızı ödeyeceğim” şeklinde söz vermiş olmasına rağmen bu sözünde durmadığını belirten işçiler mağdur ediliyor. Haber kaynağımızdan edindiğimiz bilgiye göre ilçemizin Büyükşehir’e bağlanması ihtimali üzerine belediye başkanı Bekir Keskin’in büyük bir borçlanma içine girdiği ve Büyükşehir’e bağlanması halinde bu borçlardan kurtulacağı düşüncesiyle hareket ettiği varsayılıyor.

 

HACİZ KAPIYA DAYANDI

Ödemiş Belediyesi’nin özel bir şirkete olan ve 3 taksitte ödenmesi gereken yaklaşık 192.000,00.TL. (Yüz Doksan İki Bin Türk Lirası) gibi küçük bir meblağın birinci taksitinin ödenmemesi nedeniyle geçtiğimiz günlerde Ödemiş Belediyesi’ne icra emri gönderilerek haciz işlemleri başlatılması da belediyenin içine düştüğü ekonomik sıkıntı iddialarını güçlendiriyor.

ASFALTLAMA İŞİ DURDU MÜTEAHHİTLİK TAM GAZ DEVAM

İhaleye çıkarılarak asfalt dökülen Ödemiş – Zeytinlik arasındaki yol haricinde bu yıl belediye imkânlarıyla asfaltlama çalışması yapılmıyor olması da belediyeye yöneltilen tepkilerin başında geliyor. Asfaltlama gibi asli görevini yerine getirmeyen/getiremeyen belediyenin konut ihtiyacı olmamasına rağmen müteahhitliğe soyunması garip bulunuyor.

ASFALTTA ÇALIŞAN EZİLİRKEN KLİMALI ÇALIŞAN EL ÜSTÜNDE TUTULUYOR

Ödemiş Belediyesi’nin ekonomik sıkıntı çekmesinin bir başka nedeninin de önceki döneme oranla artan işçi sayısı ve kimi işçilere ödenen fazla mesai ücretleri olduğu konuşuluyor. Bekir Keskin döneminde belediyeye alınan işçi sayısının kapasitenin çok çok üstünde olması ve kimi sosyal tesis ve başkanlık makamı işçilerine fazla mesai eklenerek aylık 3.000,00.TL. (Üç Bin Lira) üstünde maaş ödenmesi işçiler içinde sıkıntılara yol açıyor. Asfalt işlerinde çalışan bir işçinin 1.250,00.TL. maaş aldığı Ödemiş Belediyesi’nde işçi statüsünde olmasına rağmen klimalı ortamda çalışan kimi işçilere fazla mesai eklenmek suretiyle ödenen maaşın 4.000,00.TL (Dört Bin Türk Lirası)’na yaklaştığı belirtiliyor. En fazla mesai ücretinin yazı işleri çalışanlarına, odacılara ve sosyal tesis çalışanlarına yazıldığı bize gelen bilgiler arasında yer alıyor.

 

GEÇİCİ HİZMET BİNASI NE KADAR GEREKLİ?

Kültür Bakanlığı’nın Ödemiş Belediyesi’ne devredilen kültür merkezinin Ödemiş Belediyesi geçici hizmet binası olarak kullanılmak üzere inşaatı yapılıyor.

Belediye yetkililerin yaptığı açıklamada “Mevcut otogarın yerine yeni otogarın yapılmamış olması ve otogardaki kiracıların henüz dükkânları boşaltmaması nedeniyle, belediye hizmet binası inşaatı başlayıp tamamlanana kadar belediye hizmetleri Kültür Bakanlığı’nca tahsis edilen Ödemiş-Kiraz yolu kıyısındaki Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.” deniliyor.

Bu ekonomik darlık içinde yeni belediye binası yapmadan eski binayı boşaltarak geçici bir binaya taşınma niyetinde olan Ödemiş Belediyesi’nin geçici taşınma için harcayacağı giderler de göz önüne alındığında belediyede acilen ekonomik önlemler alınması gerektiği kanaati ise ağır basıyor.

 

(Yerel Güç Gazetesi'nin 03.09.2012 tarihli sayısında yayınlanmıştır.) 
 

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA