Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin'e mahkumiyet! PDF Yazdır e-Posta

 

 

Ödemiş’te “Zurnanın son deliği” davası mahkumiyetle bitti!

 

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, dönemin CHP Ödemiş İlçe Başkan Yardımcısı olan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ali Fırtına’ya küfür ve hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada mahkum oldu.


Belediye başkan adaylığı çalışmalarına başladığı yerel seçimler öncesinden itibaren en yakınında bulunan isimlerle yollarını ayıran Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin’in belediye meclis üyesi Mustafa Ali Fırtına ile arasındaki dava sonuçlandı. Ödemiş Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Başkan Keskin mahkum oldu. Keskin’in aldığı ceza daha sonra paraya çevrilerek ertelendi.

 

Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile Ödemiş’te düzenlenen tarım mitingi öncesi partinin ilçe binasında gerçekleştirilen toplantı esnasında dönemin CHP Ödemiş İlçe Başkan Yardımcısı olan Mustafa Ali Fırtına’ya “Sen zurnanın son deliğisin!” diyerek bağıran ve yine başka bir tarihte ise kendisine yakın olan bir belediye personelinin yüksek bedelli maaş bordrosu nedeniyle Fırtına’ya yönelik sinkaflı küfür eden Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin yargılandığı davada mahkum oldu. Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin için iki ayrı avukatın savunma yaptığı dava 4. celsede karara çıktı.

 

Mahkeme sanık Keskin’in üzerine atılı hakaret suçunu işlediği sübuta erdiğinden eylemine uyan TCK 125/1 maddesi uyarınca, sabit olan hakaret suçundan dolayı suçun işleniş şekli, sanığın amaç ve saiki dikkate alınarak ayrı ayrı iki kez 90 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Keskin’in cezası “eylemi aleni ortada gerçekleştirdiği” gerekçesiyle ayrı ayrı iki kez 105 güne çıkartıldı. Keskin’in duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak cezası ayrı ayrı iki kez 87 güne çekildi. Daha sonra Keskin’in kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu göz önünde bulundurularak bir günü 20 TL'den ayrı ayrı iki kez 1.740,00.TL. para cezasına çarptırıldı. Keskin adına avukatlarının talebi üzerine ceza ile ilgili “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararı alınırken Keskin’in beş yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

 


NELER YAŞANMIŞTI?


Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile Ödemiş’te yapılan Tarım Mitingi öncesinde CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı’nda mitinge ilişkin geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmiş ve o toplantıya belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile partinin önde gelen isimleri katılmıştı. O dönem CHP Ödemiş İlçe Başkan Yardımcısı olan Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ali Fırtına toplantı esnasında yüksek sesle konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin’i uyarmış Keskin’de bunun üzerine Fırtına’ya “Sen zurnanın son deliğisin!” demişti. Keskin’in bu tavrı karşısında olgunluğu koruyan Fırtına karşılık vermemiş ve bu haliyle de toplantıya katılanların takdirini kazanmıştı. Yine başka bir tarihte Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin arkadaşı olan bir belediye personeline ait maaş bordrosunun ortada dolaşmasından Fırtına’yı sorumlu tutarak sinkaflı küfür etmişti. Fırtına bu olaylar karşısında Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık makamı suçlamaları yerinde bulup dava açılmasına karar vermiş ve yargılamaya geçilmişti. Yapılan yargılama sonucunda tanıklar dinlendikten sonra sanık hakkında mahkumiyet kararı çıktı ve dava böylece sona erdi.ADALET YERİNİ BULDU


Verilen karar ile birlikte adaletin yerini bulduğunu ifade eden Ödemiş Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ali Fırtına kararı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ile CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Eriş’e göndereceğini ve avukatı aracılığıyla Bekir Keskin hakkında tazminat davası açacağını söyledi. Hukukun gereken cevabı verdiğini belirten Fırtına, “Herkes ağzına geleni istediği gibi söylememeli. Bende bu şekilde konuşursam beni de mahkemeye versinler. Belediye başkanı ve meclis üyeleri seçilmiş insanlardır. Davranışları ve konuşmaları ile topluma örnek olmalıdır. Kendine yapılan hakareti önemsemeyip kırk takla atan adamlar da var. Fakat ben bu şekilde bir anlayış ve mantığı kabul etmem. Ben Sayın Keskin’i başkan yapan ana kadronun içerisindeydim. Bunu kendisi unuttuysa da bütün Ödemiş biliyor. Kendisinin bu hareketi beni birçok yönden yaraladı. Yetmedi siyasi kariyerimle oynadılar. Basit bir yazım nedeniyle hakkımda disiplin soruşturması açılmasına neden oldular. Benim makamda, koltukta gözüm yok. Ödemiş’e ve Ödemişliye karşı sorumluluğumu fazlasıyla yerine getirdiğimi düşünüyorum. Anketler ortada Ödemiş’te CHP ikinci sıraya düştü. CHP’ye benim üyelik bağım olmasa da gönül bağım devam ediyor. Dolayısıyla bu tablo beni üzer. Beni başka partilerde görmek için yanıp tutuşanların bu hevesini kursağında bırakacağım. Bu tabloya sebep olanların ipliğini pazara çıkarmak benim boynumun borcu olsun.” dedi.

 

Önümüzdeki günlerde belediye çalışmalarıyla ilgili olarak çok önemli açıklamalar yapacağını belirten Fırtına tıpkı bu mahkeme kararı gibi yerel yönetim anlayışındaki yanlışlar ile ilgili olarak çarpıcı konulara temas edeceğini söyledi.

 

(Ege'de Son Söz, Ege'nin Sesi, Ege Postası haber siteleri ile Milliyet Ege, Yeni Şafak ve Yerel Güç Gazetesi'nin 26.06.2012 tarihli sayısında yayınlanmıştır.)

 


 

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA