Fırtına; "Bir yanlış bir doğruyu götürmesin!" PDF Yazdır e-Posta

Ödemiş Belediyesi Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ali Fırtına mevcut Ödemiş Belediye Hizmet binasının yıkılarak bir kent meydanı oluşturulması ve belediye hizmet binasının geçici olarak Ödemiş Belediye Şehir Salonu’na taşınması ile Otogar’ın uygun görülen bir kısmına yeni hizmet binası yapılması ile ilgili görüşlerini paylaştı. Fırtına mevcut belediye hizmet binasının yıkılarak kent meydanı yaratılması fikrinin gayet yerinde ve faydalı fakat belediye hizmet binasının Otogar’ın olduğu kısma taşınması fikrinin de bir o kadar yanlış ve acele alınmış bir karar olduğunu savundu. “Bir yanlış bir doğruyu götürmesin” diyerek konuyla ilgili açıklama yapan Fırtına şunları söyledi:

 

 

“Mevcut belediye başkanı hali hazırda kullanılmakta olan belediye hizmet binasını yıkarak kente yeni bir meydan kazandırmak istiyor. Öncelikle bu kararından dolayı kendisini alkışlıyor ve de tebrik ediyorum. Bu karar şehir insanı ve şehir yaşamı açısından gayet yerinde ve de mantıklı bir karardır. Her ne kadar daha önceki belediye başkanı tarafından yıkılması düşünülmüş ve seçim çalışmaları süresince şimdiki başkan tarafından eleştirilmiş de olsa nihayetinde iş bu noktaya gelmiştir. Fakat ortada düşündürücü ve bir o kadar da aceleye getirilen bir başka durum daha var ki o da yeni hizmet binasının yer tespiti konusunda yaşanmaktadır. Mevcut bina yıkıldıktan sonra belediye hizmetlerinin geçici olarak şehir salonu içerisinde verilmesi daha sonraki zamanlarda da Otogar’ın yan kısmında yeni bir bina yapılması düşünülmektedir. Ben bu konuda acele davranılmaması gerektiğini düşünüyorum. Uzun yıllar Ödemiş halkına hizmet veren bir binadan çıkıyor ve o binayı yıkıyorsak yerine yine Ödemiş halkına uzun yıllar hizmet verecek bir bina yapmamız gerektiği inancını taşıyorum. Bu iş oldubittiye getirilecek bir iş değildir. Şehrin akil insanlarının görüş ve önerilerinin alınması gerektiği kanaatindeyim. Bana göre yeni belediye hizmet binası yerinin tayini konusunda şehrin gelişmekte olan bölgeleri de hesaba katılarak şehre hakim bir nokta baz alınmalıdır. Otogar’ın bulunduğu kısım bundan 15-20 yıl sonrasının Ödemiş’i için uygun değildir. O bölge şehirdeki mevcut trafik akışının en tehlikeli olduğu yerlerden biridir. Oraya illa ki bir belediye hizmet binası yapılacaksa da kapısının önünde bir ambulans hazır bekletilmelidir. Çünkü gerek mevcut yol durumu gerekse o noktada ki trafik yoğunluğu belediye de işi olan vatandaşlarımız için büyük tehlike arz etmektedir. Bu şartlarda mevcut binanın yıkılarak yeni bir kent meydanı yapılması fikrini benimsiyorum fakat Otogar’ın bulunduğu kısımda yeni belediye hizmet binası yapılmasına da şiddetle karşıyım. Burada ortak aklı çalıştırmalıyız. Kent konseyleri bu işler için var. Sivil Toplum Örgütleri’nin özellikle de Mimar ve Mühendis Odaları’nın fikirleri çok önemlidir. Ben meclis üyesi kimliğimin de ötesinde bir Ödemişli olarak üzerinde kafa yorulan, artıları eksileri konuşulan, herkesçe benimsenecek en önemlisi de Ödemiş’e yakışan bir belediye hizmet binası istiyorum. Bu konuda yer tespiti yapılarak yeni hizmet binası yapılmalı ve oraya taşındıktan daha sonra da mevcut bina yıkılmalıdır. Benim dönemime kent meydanı yetişsin belediye binası nasıl olursa olur fikri tamamen siyasi kaygılar üzerine düşünülerek alınmış yanlış bir karardır. Önce kendimizi ve kendi geleceğimizi değil Ödemiş’in ve Ödemişlinin geleceğini düşünürek kararlar almak zorundayız.”

 

 

(Cephe, Küçük Menderes ve Yerel Güç Gazeteleri'nin 27.10.2011 tarihli sayısında Ege'nin Sesi ve www.egedesonsoz.com haber sitesinde yayınlanmıştır.)

 

ATATÜRK KÖŞESİ

SPONSOR BAĞLANTI


ANKET

Basım için hazırlamakta olduğum kitabımın adı "SABIK ALİ" sizin için ne ifade ediyor?
 

SİTE İÇİ ARAMA